Rodinný dům od studia 3+1 architekti nabízí panoramatický výhled na okolní krajinu

Úterý, 18. Prosinec 2018 - 0:16
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Na hranu prudce svažitého pozemku na okraji města Kočkov umístili architekti ze studia 3+1 dvoupodlažní rodinný dům. Klesání terénu umožňuje dům zpřístupnit exteriéru z obou podlaží – horní funguje směrem do ulice jako hlavní vstup, spodní podlaží se pak pomocí velkých oken otevírá soukromé zahradě. Inspiraci našli architekti ve formě nedalekých zahradních chatek a nad okolní rezidenční zástavbou tak nenápadně „vykukuje“ jednoduchá, dřevem opláštěná hmota poskytující svým uživatelům panoramatický výhled na celé okolí.

Rodinný dům Kočkov, 3+1 architekti © Pavel Plánička
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér 3+1 architekti
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Kočkov
Ulice, číslo Na Kopečku, 27
Datum projektu 2014
Datum realizace 2018
Užitná plocha 143.00m2
Zastavěná plocha 103.00m2
Plocha pozemku 1 020.00m2

Místem stavby byla prudká parcela ve svahu nad severním okrajem města. Původně zemědělská krajina postupně proměněná v zahradní kolonii, v posledních letech zatížená akcelerovanou a špatně koordinovanou zástavbou trvalého (mnohdy zdánlivě) charakteru.

Stavebníkova čtyřčlenná rodina si místo pro stavbu vybrala především kvůli klidu a monumentálním výhledům na město a vzdálené horizonty. Taky je to blízko jejich dosavadnímu sídlištnímu bytu. Člověk tu může intenzivně (byť trochu laboratorně, protože z nadhledu a s odstupem) vnímat proměny krajiny a města v průběhu dne i roku. 

Idea konceptu

Chtěli jsme se stavebníky navrhnout jednoduchý, malý dům a záměrně se vyhnout opulentní pseudomodernitě a na oddiv stavěné velikosti některých blízkých sousedů. Nosné téma a lidskost nacházíme jako téměř vždy v blízkých zahradních chatkách a přístřešcích, které se tu novou výstavbou staly evidentními outsidery. 

Klíčová slova: