Rodinný dům od studia Cakov + Partners nabízí výhled na zříceninu hradu Devín

Pátek, 22. Únor 2019 - 0:12
| Napsal: | Zdroj: Reklamní sdělení

Slovenská národní kulturní památka, zřícenina hradu Devín, se nachází u brány hlavního města Bratislavy. Po ní je také pojmenována městská část slovenské metropole, ve které podle návrhu bratislavského studia architektury, interiéru a designu Cakov + Partners postavil soukromý investor samostatně stojící rodinný dům s výhledem na středověký komplex. Výzvami byla zvláště dlouhá a úzká parcela, stejně tak jako přísné regule místního stavebního úřadu.

Rodinný dům s výhledem na Devín, Cakov + Partners © Matej Kováč, Cakov + Partners
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Ateliér cakov + partners
Subdodavatel
Světadíl Evropa
Země Slovensko
Město Bratislava - Devín
Datum projektu 2004
Datum realizace 2012

Na severozápadním okraji Bratislavy, v bezprostřední blízkosti soutoku řek Moravy a Dunaje, vyrostl rodinný dům, který v hustě osídlené zástavbě vyniká svou jednoduchostí. Nový dům reinterpretuje tradiční místní stavební formy s podlouhlým obdélníkem půdorysem a strmou šikmou střechou; obvyklé převisy střechy, červené cihly a klasické okenní otvory se však ukázaly jako zbytné. Jednoduchost na jedné straně a důraz na kvalitu použitých materiálů na druhé straně dokumentuje i bílá fasádní omítka Sto.

Východním směrem prezentuje dům uzavřenou, dvoupodlažní čelní část. Na západ se naopak nová budova otevře ve třech prosklených nadzemních podlažích, a nabídne majitelům působivý výhled na ruiny hradu Devín. Podélné gabionové stěny citlivě propojují zahradu s prvním nadzemním podlažím. Dodatečně vytvořený zatravněný kopec však zachovává pocit intimity a při vstupu do nemovitosti je pohledem viditelné až druhé nadzemní podlaží. V interiéru dominuje, díky plynule propojeným obytným plochám, dojem velkorysého prostoru, který je navíc zvýrazněn jednotnou bílou barvou. Na podlahy zvolili architekti krytinu s vysokým leskem.

 

Veškeré informace získáte na webových stránkách www.sto.cz.