Studio BIG navrhlo prefabrikovaný obytný soubor se střešními zahradami ve tvaru kopce

Středa, 21. Listopad 2018 - 0:36
| Napsal:

Na začátku listopadu došlo v hlavním městě Švédska k otevření nového obytného souboru, který svým tvarem připomíná umělý svah. Projekt s názvem 79&PARK vznikl v dílně světoznámého dánského studia BIG pod vedením Bjarka Ingelse a nabízí celkem 196 bytů se soukromými i sdílenými střešními terasami.

Obytný projekt 79&PARK ve Stockholmu, studio BIG © Laurian Ghinitoiu
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Bjarke Ingels
Ateliér BIG
Světadíl Evropa
Země Švédsko
Město Stockholm
Datum projektu 2015
Datum realizace 2018
Plocha pozemku 25 000.00m2

K projektu nového rezidenčního souboru ve Stockholmu přizval roku 2011 studio BIG developer Oscar Properties. Pro jeho umístění byla vybrána prázdná parcela přímo u oblíbeného městského parku. Okolní zástavbu tvoří klasické bloky, na které se rozhodli navázat také dánští architekti.

Navrhli proto zastavět pouze obvod parcely, aby ve středu mohl vzniknout sdílený vnitroblok. Studio objekt pojalo velmi dynamicky – jeho vrchol tvoří severovýchodní roh o výšce 35 metrů, na obě strany se pak stavba postupně snižuje až do protilehlého rohu. Díky tomu se dostane dostatek slunce jak to všech bytů, tak i do nádvoří.

Celý objekt je vytvořen z prefabrikovaných modulů o jednotných rozměrech 3,6 x 3,6 metru, což značně snížilo náklady na výstavbu. Modulární systém navíc umožnil takové uspořádání bytů, které každému bytu zaručuje vlastní soukromou terasu a zároveň přístup na větší sdílené střešní zahrady.

Díky „rozpixelování“ stavby do jednotlivých modulů působí celek skromnějším měřítkem. Plášť objektu tvoří cedrové dřevo, které v kombinaci s vysázenými rostlinami a stromy dělají z budovy umělý kopec. Přírodní materiály najdeme i v interiéru v podobě dubových podlah nebo kamenných obkladů. 

Dánské studio dlouhodobě experimentuje s typologií obytných budov. Švédský projekt má mnoho společného s obytným souborem 8 House v Kodani, který Bjarke Ingels se svým týmem dokončil před osmi lety. Ve stejném městě se pak letos otevřel také soubor sociálního bydlení Dortheavej, ve kterém architekti rovněž využili systém modulů a prefabrikace. V současnosti pak BIG připravuje rozsáhlý obytný projekt v Torontu, který opět díky modulární konstrukci získá charakter „pixelů“.

Článek vznikl za podpory společnosti KOMA MODULAR s. r. o.