Architektura / rodinné domy

BIG navrhl luxusní soběstačný minidomek. Postavit ho lze kdekoliv na světě

Zakladatel proslulého dánského ateliéru BIG, Bjarke Ingels, se spojil se společností Klein specializující se na produkci minidomků navržených předními světovými architekty. Vznikl tak projekt A45 pro maximální sepjetí s přírodou, inspirovaný tradičními chatami ve tvaru písmene A.

EARCH.CZ , 15. 8. 2018

Newyorská společnost Klein věří v synergii formy, funkce a svobody. Těmito charakteristikami vyniká populární koncept bydlení v „tiny houses“, tedy v minidomcích. Klein reaguje na globální rozšiřování urbanizace, kdy v současnosti žije 54 % světové populace ve městech a v roce 2050 by tento údaj měl vystoupat až na 68 %. Přitom přirozeným prostředím člověka není betonová džungle, ale příroda poskytující zázemí pro odpočinek od hektického způsobu života. Většina městských obyvatel si však nemůže dovolit pořídit druhý domov, přestože s oblibou o víkendech utíkají mimo každodenní ruch. Řešení přináší designér Soren Rose se svou společností Klein. Ta má ve spolupráci s předními architekty vyrábět soběstačné minidomky s co nejmenší ekologickou stopou. 

„Podstatou společnosti Klein je možnost mít svůj vlastní mini domov pro útěk do přírody, který je navržený s maximálním důrazem na kvalitu bydlení a zpracovaný na co nejvyšší řemeslné úrovni. Klíčovou myšlenkou projektu je nabídnout na výběr několik minidomků od světově uznávaných architektů,“ popisuje svůj záměr Soren Rose.

bigFoto: eArch

Návrh prvního minidomku od Klein pochází z dílny architektonické kanceláře BIG. Modulární stavba připomínající krystal má rozlohu 17 metrů čtverečních. Skromné rozměry ale nejsou vzhledem k detailně promyšlenému zařízení důvodem k nepohodlí. Domek vyrobený ze 100 % recyklovatelných materiálů může stát už za 4-6 měsíců kdekoliv na světě. První vzorový dům vznikl v lesích ve státě New York.

„Víkendové pobyty se stávají čím dál rozsáhlejší, častokrát až do té míry, že sami ničíme přírodu, kvůli níž jsme na místo přijeli. S Klein jsme chtěli vytvořit odlehlou základnu s co nejmenší možnou stopou pro maximální sepjetí s přírodou,“ dodává k projektu Bjarke Ingels. 

bigFoto: eArch

Jednoduchá zešikmená konstrukce částečně připomínající písmeno A umožňuje efektivní odtok vody. Pro lepší využití prostoru chatka disponuje nepravidelným tvarem – z jedné strany vypadá jako jehlan a z druhé jako krychle. Celá stavba se zkompletuje na místě z modulů bez nutnosti použití těžké techniky. 

Minidomek je vybavený útulným interiérem v teplých odstínech dřeva, stěny pokrývá korková vrstva. Okolní příroda tak prostupuje objektem i zevnitř. Do přírodního úkrytu se vešlo vše potřebné včetně malé kuchyně od Københavns Møbelsnedkeri, koupelny obložené cedrovým dřevem s doplňky od VOLA, elegantních kamen od Morsø a ručně vyrobeného nábytku od Carla Hansena.

bigFoto: eArch

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři