Úprava památkově chráněné budovy v Brně pro potřeby espresso baru

Úterý, 8. Srpen 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: autorská zpráva

Rekonstrukce památkově chráněného domu v Brně jen dokazuje vzestup kavárenské scény v tomto městě. Domácí studio AEIOU vyřešilo prostor jeho rozdělením na dvě části, které jsou ve vzájemném materiálovém kontrastu. Návštěvnické části vládne dřevo, prostoru pro přípravu a prezentaci naopak stěrky. V interiéru najdeme několik zajímavých detailů, například vyklápěcí police nebo osvětlení navržené přesně na míru Monogram espresso baru.

Monogram espresso bar, studio AEIOU © Martin Zeman, DAtelier.cz
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Jan Vojtíšek, Jakub Staník
Ateliér studio AEIOU
Spolupracovníci Tamara Bemerová, Nikola Levá
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Město Brno
Ulice, číslo Kapucínské náměstí 12
Datum projektu 2016
Datum realizace 2017
Užitná plocha 52.00m2

Denní espresso bar byl navržen v památkově chráněném domě na Kapucínském náměstí v centru města Brna. Dominantním prvkem v interiéru je materiálové členění dvou pomyslných částí - posezení pro návštěvníky a příprava kávy s případnou prezentací. Obě části jsou materiálově kontrastně řešeny (dřevo a stěrka), vzájemně se propojují a prolínají.

Prezentačním a přípravným účelům slouží velký samostatně stojící bar, jehož část lze využít i pro oboustranné barové sezení. Toto posezení umožňuje rozšíření počtu míst, ale i vtáhnutí návštěvníka do centra dění při přípravě kávy. Do druhé části místnosti je situován jeden velký “rodinný“ stůl. Návštěvnický prostor je obložen dřevěným obkladem do výšky výkladců, podlaha je rovněž dřevěná. V obložení je navrženo několik výklopných dvířek, plnící funkci výstavních polic. Dvě místa na sezení jsou navržena v podobě dřevěných pódií i ve výkladcích, které slouží jako úložný prostor, odkládání kabátů, nebo umístění denního tisku. V podhledu je umístěná síť s ocelovými lany a atypickými svítidly navrženými na míru pro espresso bar. Tato síť slouží i pro zavěšení prezentací či expozic.