Zlatá fasáda pasivního rodinného domu v Lombardii

Pondělí, 3. Duben 2017 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: autorská zpráva

V Lombardii na severu Itálie vyrostl dům, který nesází pouze na atraktivní zevnějšek. Rodinný dům poutá pozornost kolemjdoucích díky výrazně pojaté fasádě vrhající zlatavé odlesky, nezapomíná ovšem ani na ekologický provoz díky výrazné úspoře energií.

Rodinná vila v Urgnanu, Francesca Malgorani, foto © archiv autora
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Francesca Malgorani
Subdodavatel
Světadíl Evropa
Země Itálie
Město Urgnano
Ulice, číslo via dei Bersaglieri 235
Datum realizace 2015
Materiál

Rodinný dům poskytuje dvě nadzemní a jedno podzemní podlaží. V přízemí se nachází obývací prostor, pracovna s parketovou podlahou z masivu, kuchyně i koupelna pro hosty se šatnou.

Výraznou dominantu vnitřního prostoru tvoří páteřní schodiště z bíle lakované oceli, které vede do prvního obytného patra: najdeme zde hlavní ložnici se šatnou a dva menší pokoje. Všechny místnosti vizuálně sjednocuje dubová podlaha, pro koupelnu pak byla použita pryskyřičná stěrka. Hlavní ložnice v prvním patře a pracovna v přízemí jsou obloženy zlatou slitinou mědi a mají okna typu akvárium; kostky, obložené slitinou mědi, vyčnívají ze zbývajících stěn, které jsou zakryty bílou termoizolací.

Celý dům výrazně pracuje s úsporou energií. Z jednostranně šikmé střechy s fotovoltaickými panely „padají“ panely síťoviny, perforované tak, aby sluneční světlo v zimě stavbu zahřívalo, a přitom brání přehřátí budovy v letním období. Fasáda domu se zároveň stává nejvýraznějším vizuálním prvkem celé budovy.

 

Tímto bychom čtenáře rádi upozornili, že se letos koná 18. ročník soutěže Evropská měď v architektuře, do níž se mohou přihlásit projekty využívající měď a její slitiny. Přihlásit se lze do 30. dubna 2017 prostřednictvím formuláře na webu pořadatele.

Další příklady použití mědi najdete na adrese www.copperconcept.org