Byt pro mladou dvojici

Čtvrtek, 29. Prosinec 2005 - 9:35
| Napsal:
Tuto promyšlenou jednoduchou půdní vestavbu, která se dostala mezi finalisty celostátní přehlídky Český interiér 2005, navrhlo architektonické studio oooox. Mladí architekti z „ux“ se zcela přirozeně vžili do požadavků zadavatelů - svých vrstevníků.
Báru a Pavla, klienty studia oooox, si Jakub Vala nemůže vynachválit: „Oba jsou ten případ, kdy klient práci po architektovi spíše vylepšuje než maří. Kdykoli jsme se v průběhu roku a půl po dokončení vestavby zastavili na návštěvu, byli jsme mile překvapeni, jak je prostor neustále zdokonalován.“ Přestože Barbara i Pavel vystudovali VUT v Brně (ateliér Papír a kniha), takže by se mohlo zdát, že k vlastnímu návrhu interiéru nemají daleko, svěřili většinu rozhodnutí architektům. „Netroufla bych si interiér navrhnout sama. Jestli má mít jednotný styl, měl by to vzít do rukou odborník, který rozumí rozvržení prostoru i materiálům,“ dodává Barbara.

Individuální přístup„Oooox reaguje hlavně na potřeby a životní styl zadavatelů. „V tomto případě jsme měli před sebou mladý pár s otevřenou budoucností, ale za to s vyhraněnými zájmy – oba se věnují digitální grafice, jezdí na kole a zejména Pavel má silně vyvinuté gurmánské sklony,“ vysvětluje Jakub Vala. Zadáním byla též flexibilita prostorů, kterou architekti vyřešili otevřenou dispozicí průchozí z obou stran kolem koupelny, která v budoucnu, až se rodina rozroste, počítá se zhotovením příčky oddělující pracovnu (později dětský pokoj) a navazující prostor (ložnice). Požadavkem byly také co nejnižší náklady na realizaci. Proto bylo co nejvíce interiérových prvků řešeno již v rámci hrubé stavby – například vyzděná kuchyňská linka.

Otvory a barvyDominantou bytu – zvláště za šera a za tmy - se stává kubus koupelny s úzkými otvory ve stěnách, které směřují do ostatních prostorů bytu. „Umožňují tak kromě působivého vizuálního efektu i vysílání signálu, že koupelna je obsazena,“ dodává architekt Vala. Převýšený otvor, který bude sloužit coby držák na vína, najdete i ve stěně mezi kuchyní a vstupním prostorem. Optické dělení různých obytných zón zdůrazňují odlišné podlahové povrchy – na podlaze se střídá nalakovaná dřevoštěpková deska položená jako plovoucí podlaha (lisované OSB desky z borovicových štěpků) a v různých odstínech šedě nabarvená betonová stěrka. Šedou, oblíbenou barvou Pavla, je natřena i jedna ze štítových stěn, druhá je červená, „oblíbenkyně“ Báry. Architektka Radka Zedníková už ve svém původním návrhu počítala hlavně s šedým, červeným a bílým pojetím.“

Ladění přístupůV základních věcech byli oba partneři s architekty za jedno. Bára ale přiznává, že z počátku měli s Pavlem dojem, že bude nejjednodušší nakoupit veškeré zařízení bytu přímo v obchodě. Zato architekti měli rozmyšleno všechno včetně materiálů do posledního šroubku. „Nakonec jsme uznali, že některé věci bude vhodné udělat na zakázku,“ říká Bára. „Řešili jsme například problém se sezením,“ pokračuje Pavel. „My jsme byli pro pohovku z IKEA, architekti hledali mobilní křesla pro mladé, která bychom mohli po bytě přetahovat. Náš kamarád Libor Veselý, absolvent AVU, náhodou podobná křesla vyrábí. Jsou z Goretexu s uchy na přemísťování a plněná polystyrenovými kuličkami. Koupili jsme si od něj i několik velkých obrazů, které nám teď zdobí byt.“ Poměrně hodně zařízení v bytě je přesto z IKEA. Jak říká Bára: „Máme rádi design, ale nemáme na něj finance. Zatím si tedy kupujeme ten levný. Výjimku tvoří třeba italská baterie se sprškou v kuchyni. Za vybavení bytu jsme utratili asi 140 000 Kč, spotřebiče jsme nakoupili v bazaru.“

Šťastná dobaBára tvrdí, že měli docela štěstí: „Ceny bytů šly za poslední dva roky v Brně nahoru. Oni zaplatili v roce 2003 za půdu v domě ze 30. let minulého století + přiložený projekt na třípokojový byt s oddělenou kuchyní + stavební práce přibližně 1 300 000 Kč. Realitní kancelář přistoupila na to, že za stejnou cenu vybuduje byt podle nového projektu. Se stavební firmou už ale tak snadné pořízení nebylo. Zvedala se střecha, vsazovala nová okna, dělalo se zateplení, rostly nové příčky, vznikala galerie i velkorysý úložný prostor těsně pod krovem. „Firma vždy něco pozapomněla, jako třeba zateplení celé štítové stěny,“ připomíná Pavel. „Museli jsme řemeslníky denně kontrolovat.“

Velké plányBarbara s Pavlem by rádi vstupovali přímo z bytu rovnou na střešní terasu. Zatím to jde jen ze společné chodby po příkrých schodech. Vybudování vstupu jednak z obytné kuchyně, jednak z ložnice na galerii stojí v současnosti hlavně na technickém řešení problému. Ale kdo ví, možná se sem společně brzy zase podíváme.

Tři zónyDispozice bytu o rozloze 90 m2 je rozdělena do tří funkčních zón. Hlavním obytným prostorem, kde tráví majitelé s přáteli nejvíce času, je kuchyně s výhledem na kopec Klajdovka. Ve středním pásu, který odděluje veřejný prostor od soukromého, umístili architekti toaletu, koupelnu a šatnu. Koupelna je řešena jako kubus vložený do tohoto pásu a lze ji dokola obcházet. V posledním pásu leží soukromá část - pracovna s galerií na spaní a přilehlý prostor s budoucí knihovnou.Ateliér OOOOX | architekti


Zakladateli ateliéru OOOOX, který vznikl v březnu 2003, jsou architekti Jakub Vala a Radka Zedníková. Od roku 2003 jsou jejich hlavní náplní především návrhy a realizace interiérů, drobná architektura a vizualizace architektury. Ateliér postupně realizoval například interiér butiku, půdní vestavby a řešení prostoru při akci Prague Fashion Week v galerii Mánes. Od června 2005 přistoupila do ateliéru architektka Lenka Gulánová. V současnosti realizují siť showroomů s počítačovou technikou pro společnost Lenovo, několik půdních vestaveb a novostavbu rodinného domu.
Psáno pro časopis Domov.
Dům postavený na inspiraci | Jak se stolovalo v Paříži | Byt pro mladou dvojici | PODLAHY PŘITAŽLIVÉ A PŘÍRODNÍ | Krytiny pro podlahové vytápění | Projděte se po exotice | Korek nezatracuje barvy | Přírodní linoleum není PVC | Vaříme, ale kde a na čem? | Pečte s radostí | Bez digestoře není kuchyně | Extravagantní Seymour | Změna, která zahřeje | Jak se plní sny | O střeše nerozhoduje pouze cena | Střecha se neobejde bez okapů | Zelená oáza vykouzlená ze skály | Architektura z pražců | Pop-art v koupelně | Posaďte se hezky. česky! | Ciao, pasta fresca | Vánoce ve stodole | Jak se rozvést s hypotékou?
Klíčová slova: