Flos / konev na zalévání – nominace soutěže Olověný Dušan 2016

Čtvrtek, 28. Duben 2016 - 0:00
| Napsal: | Zdroj: Autorská zpráva

Ruční zalévání rostlin je pro spoustu lidí každodenní záležitostí, a to nemusí jít zrovna o zahradníky. To platí i pro zeleň v malých bytech, kde není místa nazbyt. Lucie Hájková tak přišla s designovou konví Flos, která se dá srolovat a nezabere tak téměř žádný prostor.

Lucie Hájková, Flos / konev na zalévání - foto © Olověný Dušan
Fotoalbum: 
Katalogový list: 
Autor Lucie Hájková
Škola FA ČVUT – Ateliér Streit & Polák / průmyslový design
Světadíl Evropa
Země Česká republika
Datum projektu 2016

Flos / konev na zalévání

Lucie Hájková
Ateliér Streit & Polák

Konev je zahradnická a zahrádkářská nádoba, která je určena pro ruční zalévání rostlin na zahradě. V domácnosti se také běžně používají konvičky v menším provedení pro ruční zalévání pokojových rostlin, existují i malé konvičky, které slouží jako dětská hračka, kdy děti mohou pomáhat dospělým zalévat rostliny, nebo si jen hrát na zahradníky.

Kromě zahradnictví a zahrádkaření lze konev použít i při jiné lidské činnosti, třeba pro ruční transport vody ve stavebnictví, nebo i jinde. Menší konvičky se dají výhodně použít například při dolévání provozních kapalin do spalovacích motorů (například chladicí kapaliny do chladiče) nebo při doplňování lamp na tekutá paliva, například pro dolévání petroleje do petrolejové lampy apod.

Sama sebe jsem se ptala, jaké to asi je pěstovat květiny v menším bytě, kde každá věc začne překážet, neb na ní není místo. Moderní doba a nové technologie zpracování materiálu nám dovolují experimentovat nejenom s tvarem, ale i vytvářet zajímavá designérská řešení, protože konev už dávno není pouze funkčním předmětem, sloužícím k zalévání rostlin. Proto jsem pro svou konev volila měkký materiál. Hlavním úkolem bylo najít takový tvar, který dobře udrží vodu, ale zároveň nebude složitý na výrobu. Celá konev je kombinací látky a dřeva. Jednoduchý střih je hlavním základem konve. Držadlo je řešeno tak, aby jeho průměr byl ideální pro dlaň ruky. Tato dřevěná tyč má dva průměry, přičemž menší z nich se schová pod látku a okraj, který je rozdílem mezi těmito průměry, zachytává látku a drží tak celou konev na správném místě. Konev pobere až litr vody a je také vhodná s sebou na cesty.

Nominační video projektu.

Hodnocení poroty:

Návrh konve (v tomto případě spíš konvičky) nás zaujal svým nevšedním a originálním pojetím. Úvaha nad materiálem a skladností – kdy konev jednoduše a rychle srolujete, uschováte, přenesete a navíc nezabere žádné místo – tak ta v nás vzbudila zájem více návrh prozkoumat. Design je příjemně minimalistický, jednoduchý a čistý. Materiálové pojednání rovněž od nás získává kladné hodnocení, dřevo a tkanina k této volbě nebylo z naší strany výhrad. K čemu ale výhrady máme tak je jednak samotné zpracování fyzického modelu, ale především nedotažený design co do praktické stránky produktu. Konvičku jsme skutečně vodou naplnili a s tím přišlo bohužel další zklamání. Jednak konvička není pohodlná do ruky, chybí dořešení prokrojení střihu v místě rukojeti. Další nevýhodou je fakt, že voda v místě švů kape, protéká. Návrh je z našeho pohledu dobře načatý, ale nedokončený.

Vedle toho máme ještě výtku k názvu produktu, který je veřejnosti známý, a to ve spojení s úspěšným výrobcem svítidel.