Labanovo taneční centrum

Úterý, 4. Listopad 2003 - 13:43
| Napsal:
Švýcarské architekty Herzoga s de Meuronem není třeba obsáhle představovat. Ještě nestihla zhasnout zář úspěchu z přestavby elektrárny Bankside na Tate Modern, a už se na hvězdné obloze architektury blyští další úspěšná realizace ve městě nad Temží. Labanovo centrum tance totiž získalo letošní Stirlingovu cenu, dotovanou 20.000 liber (přes 900.000 Kč). Nemalé peníze ovšem nelze srovnávat s hlavním významem Stirlingovy ceny, kterým je mezinárodní prestiž.
Tančící miliarda
Labanovo taneční centrum, jehož náklady dosáhly jedné miliardy Kč, bylo otevřeno letos v únoru. Od začátku patřilo k nejvážnějším kandidátům na Stirlingovu cenu. Podle konečného výroku poroty patří k nejvýznamnějším architektonickým počinům v Británii v posledních letech.

Instituce, která zde sídlí, nese jméno Rudolfa Labana, maďarského vizionáře, jež patřil k zakladatelům moderního evropského tance. Po útěku z nacistického Německa se v roce 1948 natrvalo usadil v Manchesteru, kde záhy založil taneční studio „Umění pohybu“. Později došlo k přejmenování na Labanovo centrum pohybu a tance, a také k přesídlení instituce do jižního Londýna. Herzog s de Meuronem nepochybně započali novou etapu Labanova centra. Čas ukáže, zda i novou etapu moderního evropského tance.

Největší a nejkrásnější
Londýnská radnice s Kenem Livingstonem v čele si v poslední době potrpí na velkolepé stavby, ať již se jedná o Millenium Dome, London Eye, či plánovaný mrakodrap Renza Piana. Nová budova švýcarského dua se stala největším a nejmodernějším tanečním centrem světa.

O velkoleposti realizace hovoří v první řadě čísla: součástí vybavení je divadlo pro 300 návštěvníků, 13 tanečních studií, prostory pro výuku, zkoušky a veřejné generálky, knihovna s archivem či divadelní výukový prostor. Vedle kulturních a kulturně-komerčních aktivit zde samozřejmě nalezneme také kavárny, bary a restaurace. Čísla však rozhodně nejsou tím nejpodstatnějším. Herzog s de Meuronem přispěli k neustále se proměňující tváři Londýna v zejména výjimečnou architekturou.

Prosklený chameleon
Prvním, co návštěvníka upoutá, je obvodový plášť z průsvitných poloreflexivních polykarbonátových panelů. Jedná se o zcekala novou a pravděpodobně revoluční technologii, která reaguje na proměnlivou intenzitu světla. Ve dne lze přes stěny zastřeně vidět, či spíše tušit, co se za nimi odehrává, zatímco v noci budova září do všech stran jako maják a přirozeně k sobě stahuje pozornost. Ovšem exterier se může proměnit i v závislosti na počasí či na programu. Zatímco převážná většina budov působí jako obálka pro konkrétní činnost, pulsuje v tomto případě interní život ven. Centrum se tak stává opravdovým centrem, živou součástí svého okolí, a nezůstává jen novým monotónním blokem, který vyplňuje prázdnou stavební parcelu.

Jediné umění jest
Na vzniku budovy se již od koncepčního stádia podílel přední pedagog a konceptuální umělec irského původu Michael Craig-Martin. Jeho podíl je nejen nezanedbatelný, ale velmi často je s architektonickou prací Hercoga s de Meuronem tak spjatý, že je třeba ho považovat za rovnocenného partnera obou architektů. Craig-Martin je například hlavním autorem barevného schematu centra. Patřil ale k cenným konzultantům ve všech fázích vývoje a zapříčinil se také o to, aby Labanovo taneční centrum mohlo být chápáno jako syntéza všech projevů umění do jednoho celku.

Jak píše architekt Harry Gugger, který s H&deM spolupracoval již na Tate Modern: Tanec je médiem, které k sobě přirozeně přitahuje další oblasti umělecké tvorby, ať už se jedná o hudbu, divadlo, malířství, nebo sochařství. Naším cílem bylo jednotlivé složky umění architekturou sjednotit.

Tím architektura Hercoga a de Meurona navazuje na klasický ideál, který vrcholil érou neostylů na přelomu 19. a 20. století.

Samá chvála
Budova Labanova centra je v Britských médiích na denním pořádku a novináři nešetří superlativy. Tessa Jowell, ministryně kultury a poslankyně parlamentu se mohla rozplynout štěstím, že Stirlingovu cenu získalo Labanovo centrum: Je to úžasná zpráva. Labanovo centrum je hodno vítězství. Když člověk uvidí stavbu na vlastní oči, úplně mu to vezme dech. Je to vskutku neobyčejná architektura. ... Nepochybuji o tom, že Labanovo centrum se stane zdrojem pýchy a lásky všech, kdo žijí v jeho okolí.

Londýnský starosta Ken Livingstone se vyjádřil decentněji, ale také s obdivem: Jsem potěšen, že Labanovo centrum získalo toto prestižní ocenění. Tato výjimečná budova se stala sídlem světově uznávané instituce a zároveň se stala zásadním obohacením veřejné vybavenosti. Vedle toho k sobě přitáhne další investice, které umožní další regeneraci této části Londýna.

V obdobném duchu se vyjádřili další poslanci, vedení Labanova centra, i tisk. Hlasy, které by proti Labanovu centru protestovaly, v podstatě není slyšet, což je při tak významné investici téměř zázrak. Nezbývá, než věřit, že Herzog s de Meuronem odvedli víc než dobrou práci. Jejich Labanovo centrum se totiž pravděpodobně stalo jedním z milníků moderní architektury.

Klíčová slova: