Na Tachovsku vyroste největší solární elektrárna na západě Čech

Středa, 30. Září 2009 - 11:49
| Napsal:
Kostelec - Němci postaví na Tachovsku největší solární elektrárnu na západě Čech. Vyroste na 68 hektarech polí mezi Kostelcem a Ostrovem u Stříbra. Bude mít výkon 30 megawattů a vyžádá si náklady asi 2,7 miliardy korun. ČTK to dnes řekl starosta Kostelce František Trhlík.

Územní rozhodnutí bude vydáno do konce roku. Do února 2010 by měl mít projekt stavební povolení. Obří solární zdroj má začít dodávat do sítě elektřinu na přelomu roku 2010 a 2011.

Pozemky ve směru na Heřmanovu Huť za Panattoni parkem u dálnice D5 patří z větší části Kostelci, dále 13 fyzickým a jedné právnické osobě. Všichni už na ně podepsaly smlouvu o budoucí smlouvě kupní.

Pozemky a povolení připravuje pražský developer. Stavět bude nyní zakládaná firma FVE Kostelec - Ostrov, kterou bude vlastnit německý investor.

Zisk z obecních pozemků půjde do rozvoje obce. Prodejní sumu Trhlík neuvedl, ale řekl, že byla pro vlastníky výhodná a "maličko předčila jejich očekávání". Polovina ploch je nevyužívaná a na druhé se ještě letos hospodařilo. "Na počátku krize odtud odstoupil výrobní investor a více než půl roku se nám nedařilo sehnat jiného," uvedl starosta.

Kostelec plánuje vybudovat nástavbu mateřské školy, družinu, rozšířit kuchyni na vývařovnu. Nad poštou má vzniknout volnočasové centrum pro mladé. Vše by mělo přijít na 16 milionů korun. "Stavební povolení už máme," řekl Trhlík. Připraveno je budování nástaveb na šesti domech, kde má vyrůst za 40 milionů korun 18 bytů. Na obě akce shání obec dotace, z peněz za prodej pozemku na elektrárnu chce akce dofinancovat bez úvěru.

V Kostelci žije 550 obyvatel a je zde velký zájem o bydlení. Radnice už prodala 19 pozemků pro rodinné domky mladým rodinám. Cena byla 100 Kč/m2. Město dalo do sítí, silnic a kruhového objezdu 23 milionů Kč. Polovina domků je zkolaudovaná. Na příští rok připravuje dalších 19 pozemků, tentokrát za 250 Kč/m2. Sítě za šest milionů Kč budou hotové do podzimu.
Obec opravila bývalý německý hřbitov, který slouží jako meditační zahrada. Dokončuje projekt úpravy nového hřbitova a parkoviště za milion korun. Okolo Kostelce má vzniknout do dvou let cyklo i pěší stezka za dva miliony Kč. Bude propojená s golfovým 18 jamkovým hřištěm Alfrédov s přilehlým hotelem.
 

Václav Prokš mol

Klíčová slova: