Časopis INTRO vol. 09: Hlína

Pátek, 19. Červenec 2019 - 0:12
| Napsal: | Zdroj: Tisková zpráva

Deváté číslo časopisu INTRO orientované na jeden z nejstarších a nejtradičnějších materiálů, jakým je hlína, dorazilo již začátkem července mezi předplatitele a nyní lze zakoupit i prostřednictvím e-shopu na webu intro.cz.

9. číslo časopisu INTRO se tentokrát zaměřilo na hlínu. Zdroj: INTRO
Fotoalbum: 

I tentokrát vám INTRO nabídne kvalitní obsah, jehož nepostradatelnou součástí je množství fotografií a detailních nákresů jednotlivých realizací. Těšit se můžete na rozhovor s architektem Petrem Suske, v němž promluví o slaměných domech, biofilii, svíticí posilovně a lapačích větru.  

Dále se seznámíte s projektem zvukového zrcadla, které z mořského bláta, hnoje a kompostu vyrostlo v Nizozemsku a po pěti týdnech ho jeho autor opět „vrátil“ krajině. O hlíně jako stavebním materiálu a její udržitelnosti pohovoří rakouský architekt Martin Rauch. 

Za kulturním a uměleckým centrem s keramickou fasádou, jež bylo inspirováno okvětními lístky jasmínu, se vydáte do vzdálené Číny. O křehkosti skla a keramiky a o rozdílnosti těchto materiálů si přečtete v rozhovoru s Maximem Velčovským. „Práce s hlínou je dosti magická záležitost, protože v podstatě fyzicky utrhnete kus země a proměníte ji v něco ušlechtilého,“ říká.  

V časopisu INTRO rovněž vyzpovídali umělkyni Ninu Fránkovou, která s hlínou a keramikou pracuje velmi netradičně. Prozradila, že její sochy v sobě nesou tajemství, jež zůstává očím pozorovatele skryto. „Představuji si, že hlína je kůže, kterou potírám a balzamuji,“ svěřuje se absolventka umprum v Praze a dodává, že tvorba pro ni představuje meditativní činnost. Na stranách 102 až 105 je představen portugalský fenomén zvaný azulejos. Zajímá vás, o co jde? Pak si objednejte časopis INTRO a dozvíte se víc. 

INTRO 09 – obsah: 

/ 1/ Editorial  
/ 4/ Úvodní slovo – Petr Suske  
/ 6/ Haus Rauch  
/ 16/ Martin Rauch 
/ 22/ Wangjingův památník  
/ 30/ Hlína  
/ 34/ Odvaha tvořit tradičně  
/ 40/ Fotoeditorial  
/ 42/ Zahraniční inspirace  
/ 44/ Jasmínově bílý dům  
/ 56/ Přeludy, ruiny a surfování na globálních vlnách  
/ 60/ Pouštní centrum  
/ 70/ Nápadně pravá zelená  
/ 78/ Maxim Velčovský  
/ 84/ Lázeň  
/ 94/ Zvukové zrcadlo  
/ 102/ Dům vytištěný z hlíny  
/ 106/ Portugalský fenomén azulejos  
/ 110/ Nina Fránková  
/ 116/ Pragerův keramický trezor  
/ 122/ Břidlicový projekt Ne-Ro  
/ 126/ Materiály a technologie