Okamura vs Stolín. Liberecká Fakulta umění a architektury si zítra zvolí nového děkana

Středa, 23. Leden 2019 - 11:15
| Napsal:

Ve čtvrtek 24. ledna 2019 proběhne na Technické univerzitě v Liberci hlasování o novém děkanovi Fakulty umění a architektury. Akademický senát bude vybírat mezi dvěma kandidáty – Janem Stolínem a Osamem Okamurou. Nový děkan nahradí ve funkci Zdeňka Fránka, který rezignoval v říjnu minulého roku.

Ve čtvrtek 24. ledna 2019 proběhnou volby nového děkana FUA TUL. Zdroj: tuni.tul.cz
Fotoalbum: 

Architekt Zdeněk Fránek nastoupil do funkce děkana Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci (FUA TUL) roku 2012 po skončení druhého funkčního období výtvarníka Bořka Šípka. Fránek svou funkci obhájil i pro druhé čtyřleté funkční období, minulý rok v říjnu ovšem rezignoval.

Fakulta proto okamžitě vypsala volby nového děkana pro funkční období 2019-2023. Uzávěrka nominací (kandidáta musel navrhnout člen akademické obce FUA TUL) přitom proběhla ještě před Vánoci – uchazeči tak měli na rozhodnutí necelé dva měsíce. V polovině ledna pak proběhlo osobní představení kandidátů členům akademické obce, při kterém se svými prezentacemi cílů a vizí vystoupili pouze dva uchazeči o post děkana Osamu Okamura a Jan stolín. 

Výtvarník a absolvent pražské UMPRUM Jan Stolín zná prostředí na liberecké univerzitě důkladně. Na FUA TUL totiž působí už dvacet let, v současnosti zde vede katedru Environmental design a zároveň působí jako proděkan fakulty. Architekt a publicista Osamu Okamura by naproti tomu do Liberce přišel zvenčí – studoval na AVU a ČVUT v Praze, pracoval jako šéfredaktor odborného architektonického časopisu ERA 21, řadu let působí jako programový ředitel mezinárodní konference reSITE a přednáší na soukromé pražské vysoké škole architektury ARCHIP.

O tom, kdo povede další čtyři roky libereckou Fakultu umění a architektury rozhodne akademický senát již ve čtvrtek 24. ledna odpoledne.