Poprvé otevřený CAMP, předvoj žhavých diskuzí

Pátek, 2. Červen 2017 - 0:00
| Napsal:

Ohniskem architektury a městského plánování a centrem pro debaty a prezentaci projektů se stane CAMP pod emauzskými věžemi. Má sloužit převážně občanům a architektům, ale také developerům, městským částem a studentům. Zkrátka všem, kdo v Praze žijí, stavějí, studují.

Ohniska architektury, CAMP, FOTO: © IPR Praha
Fotoalbum: 

CAMP je Centrem Architektury a Městského Plánování, jeho základní myšlenkou je zprostředkování informací Pražanům. Ti se zde můžou dozvědět, jaké projekty se plánují v místě jejich bydliště, dostávají prostor k vznášení připomínek i možnost účastnit se workshopů nebo odborných přednášek. Mohou zde ale také jenom popít kávu nebo se začíst do tematicky zaměřených publikací.

Nový prostor Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy sídlí na stejné adrese jako sám IPR, tedy u Karlova náměstí, v areálu Pragrových kostek. Pro větší srozumitelnost plánovaných projektů a městského plánování nabídne ojedinělou projekční síň o rozměrech 22 x 4 m. Prahu tak bude každý moci poznat v souvislostech.

První předvoj

Poprvé se CAMP otevřel ve čtvrtek 25. května pro debatu Ohniska architektury. Ta se zabývala tím, čím by měl CAMP být a občas připomínala tiskovku pro veřejnost. Zúčastnil se jí Dan Merta, ředitel Galerie Jaroslava Fragnera, propagátor architektury Adam Gebrian, programový ředitel reSITE a člen správní rady Nadace české architektury Osamu Okamura a nechyběl ani zástupce developmentu Lukáš Kohl.

Organizátoři se prý snažili i o genderovou pestrost, nicméně ženy, které oslovili, účast na akci odmítly. Aspoň tedy že se jim podařilo přesvědčit k účasti jednoho z developerů a mohla v některých otázkách nastat pluralita.

Všichni čtyři pánové nám poskytli náhled do budoucího fungování CAMPu, který se otevře na přelomu září a října. Každému by měl být nastíněn komplexní pohled na danou problematiku, neměla by se tak hodnotit jen estetická stránka věci. Tím je myšleno, že s výstavba nějakého projektu se neomezuje jen na samotnou stavbu nové budovy, ale provázejí ji i další souvislosti, ať už je to zvýšení nájmů, narůst dopravy, nebo třeba i nová parkovací místa a tak dále.

Poměrně dlouze se debatovalo o určitých mantinelech diskuzí, které je třeba podle zakladatelů CAMPu korigovat. Nechtějí, aby se diskuze do budoucna zasekly na místě a zastavily se na otázkách, které už nebude možné změnit. Na jedno téma by však neměla proběhnout pouze jedna jediná diskuze, ale spíše povícero.