Novinky a názory / zprávy

První dojmy z reSITE, aneb konference den první

První den konference reSITE se zabýval převážně tématy transparentní a obyvatelné metropole, možností inovací ve městech a tématem revitalizací městských nábřeží. Mezi hlavní řečníky patřili dva holandští architekti - Kees Christiaanse/ KCAP a Winy Mass/ MVRDV. Oba architekti se ve svých příspěvcích věnovali převážně městské krajině a způsobu jejího utváření, přičemž logicky ukazovali příklady převážně na vlastních projektech.

Kristýna Šilhánová , 21. 6. 2013

KEES CHRISTIAANSE

Kees Christiaanse je zakládajícím partnerem mezinárodně uznávaného atelieru KCAP Architects & Planners v Rotterdamu. Studio má další kanceláře v Šanghaji a Curychu a pracuje na projektech napříč euroasijským kontinentem. V posledních letech se zabýval například projektem pro londýnskou olympiádu, kde se zaměřil na chátrající a zanedbané čtvrti. Věří, že architektura a urbanismus by měly vytvářet příležitosti k interakci mezi obyvateli, nikoli je směřovat k izolaci.

Jako první představil projekt masterplanu na oblast mezi Montpelier a Středozemním mořem. Oproti tradičnímu pojetí nejprve stanovil místa pro zeleň a interakci obyvatel, jakousi krajinnou síť. Jednotlivá výstavba tak může pokračovat postupně, aniž by narušila původní vizi. Zároveň mluvil o tom, že v Evropě jsou pro krajinu důležitější města okolo jednoho milionu obyvatel, než velká megacities, protože mohou lépe respektovat místní podmínky. Olympijský plán pro Londýn byl potom systémem „open city“ s jednotlivými dílčími centry, kde k propojení dochází nejen v jednotlivých centrech, ale i v rámci komunikačních linií. Christiaanse je příznivcem myšlenky smíšených komunit, kterou uplatnil právě při plánu pro olympijské hry. Jeho posledním příspěvkem byl poněkud tragický příběh ruského města Perm, kde se podílel na koncepci nového plánu pro rozvoj města. Zde nakonec narazil na odpor developerů, kteří mají, podobně jako u nás, poměrně rozsáhlé možnosti manipulace se zastupiteli měst a státu.

ODPOLEDNÍ PROGRAM

Odpolední blok byl vyplněn panelovými diskuzemi a přednáškami na téma inovací ve městech, řešení říčních břehů a všeobecně vody ve městech. Byly představeny například realizace W Architecture and Landscape Architecture z New Yorku, a jejich revitalizace Harlemu, Ginés Garrido prezentoval projekt Rio parku v Madridě. Přínosem v rámci diskuzí bylo to, že šlo o realizované stavby, u nichž se již dá ověřit dopady na život města a jeho obyvatel.

Klíčová slova:

reSITE

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři