Soutěž "Changing the face" kina Puškinskij v Moskvě

Pondělí, 14. Únor 2011 - 1:00
| Napsal:

Společnost DuPont ve spolupráci se Svazem ruských architektů, Královským institutem britských architektů, stavebním informačním centrem YEM a společnostmi Architizer.com a Karo Film vyhlašuje šestý ročník ideové mezinárodní soutěže „Changing the face“. Jde o rekonstrukci kina Puškinskij - paláce moskevského mezinárodního filmového festivalu.

Fotoalbum: 

Cílem soutěže je najít nejlepší způsob, jak zrekonstruovat fasádu stávající budovy nikoli ve smyslu obnovení zašlé slávy, ale jako význačného mezníku architektury budoucnosti. 

Rekonstrukce dá kinu nový vzhled, který bude lépe odpovídat jeho významu a pozici v centru ruského kulturního dění. Bude také příležitostí zamyslet se nad tím, jestli je kino opravdu tak svázáno s veřejností, jak by se čekalo při jeho poloze na prominentním Puškinově náměstí.

Úkolem soutěže „changing the face“ je také dokázat, že změna fasády kdysi tak slavné budovy není jen povrchovou úpravou vnějšího pláště, ale že je to změna, která může zásadním způsobem revitalizovat existenci budovy jako významné památky a změnit dynamiku tohoto veřejného místa. Koncepce soutěže vznikla na workshopu věnovaném římskému Koloseu a byla rozvíjena na dalších akcích v Bukurešti, Praze, Záhřebu a Aténách. Ve všech těchto městech byli zúčastnění architekti vyzváni, aby se zhostili plánu rekonstrukce nějaké kontroverzní veřejné budovy vybrané společností DuPont a jejími místními spolupracovníky.

Soutěž poskytne architektům tvůrčí prostor pro práci bez předsudků a zažitých stereotypů, aby mohli s pomocí moderních architektonických prostředků navrhnout novou fasádu kina Puškinskij v původní historické zástavbě.

Jedinou podmínkou organizátorů soutěže je použití alespoň jednoho z materiálů DuPont: fasádní obkladové panely DuPont™ Corian®, dekorativní vrstvené skleněné stěny DuPont™ SentryGlas® a DuPont™ SentryGlas® Expressions™, vyspělé hydroizolační membrány DuPont™ Tyvek®, dekorativní práškové barvy DuPont™ Alesta® nebo ochranné povrchové vrstvy DuPont™ Teflon® vyvinuté pro dekorační účely v architektuře.

Všechny návrhy bude posuzovat mezinárodní porota ve složení Andrej V. Bokov, předseda Svazu ruských architektů, Sergej A. Skuratov, architekt ze studia Sergej Skuratov Architects, Alexej Uchitel, filmový režisér, Kerem Erginoğlu, architekt ze studia Erginoğlu&Çalışlar Architects, Corrado Tibaldi, architekt, DuPont Building Innovations, Matthias Hollwich, architekt, vítěz CTF 201, Marc Kushner, architekt, vítěz CTF 2010.

Ceny: 1. cena – 10 000 eur, 2. cena – 5 000 eur, 3. cena – 3 000 eur

Další informace najdete na www.changingtheface.com.