Architektura /

Sluňákov | program akcí

Sluňákov - centrum ekologických aktivit města Olomouce ve spolupráci se Statutárním městem Olomouc pro vás letos připravuje mnoho zajímavých akcí. Zde je ochutnávka na leden a únor...

EARCH.CZ , 26. 1. 2010

Olomouc - genius loci: V jaké Olomouci bych chtěl žít?

 Kdy:  27. 1. 2010; 18:00

 Kde:  Divadlo hudby Olomouc, Denisova 47, 779 00 Olomouc

Foto: eArch
O Olomouci slyšíme mnohé: místo ve středu Evropy, starobylá perla Moravy, atraktivní místo pro turisty, město parků, město bohaté kultury, … Má Olomouc vlastní duch, který utváří její atmosféru? A pokud ano, co to je? Jak jej lze udržet a jaký to má smysl? Co jej ohrožuje? Jak své město vnímají místní osobnosti veřejného života? A jaká by měla být Olomouc podle nich v budoucnosti?

Účast přislíbili: Milan Tichák (historik) Jakub Potůček (historik umění) Radek Pavlačka (zahradní architekt) Pořad provází hudba: Olomoucké Trio (skoro jazz)

 

Expudice na severní tyčnu aneb Zimní hrátky s Medvídkem Pú na Sluňákově

 Kdy:  30. 1. 2010; 10:00 - 15:30

 Kde:  Sluňákov - Horka nad Moravou

Foto: eArch
Zimní příroda hravě (nejen) pro rodiny s dětmi. Přijďte se pobavit, zasmát, odpočinout si. Besedy o velkých šelmách a sovách. Malování se sněhem i bez něj, pěstování chůze na sněžnicích, stopování rodičů v nepřehledném terénu, posílání voděk po vodě (to miluje každý, nejen Pú), hledání oslího ocásku u chytré sovy, posílání pohledu ze Severní tyčny do Stokorcového lesa, opékání na ohni a další…

Dobrodružná expudice za kamarády medvídka Pú ve spolupráci s partnerským střediskem Lovecká chata.

V průběhu netradičního putování se jeho účastníci seznámí s oslikem Ijáčkem, králíčkem, sovou a prasátkem. Dále bude možno chytnout pstruhy dírkami v ledu, svézt se na koních, v případně příípadě sněhu i za sněžným skútrem. Tato část je hrazena.

Kotlíkový guláš ze severní točny na Sluňákově a Zvěřinové dobroty po procházce na Lovecké chatě (2,5 km), kde také tento den probíhají psí závody Agility. Veřejná koulovačka cestou povolena.

Informace: www.slunakov.cz a www.autodemont.cz  

Zdeněk Sendler: Naše soukromé parky

 Kdy:  9. 2. 2010; 18:00

 Kde:  Divadlo hudby Olomouc, Denisova 47, 779 00 Olomouc

Foto: eArch
Půvab české krajiny je na mnoha místech výrazně ovlivněn citlivými zásahy člověka. Toto úsilí o krajinářství neskončilo v dobách minulých, i dnes existují krajiny a lidé, kde se v jejich vzájemném rozhovoru citlivě vytváří nápady podtrhujících kouzlo míst, případně se znovu rodí jejich půvab, pošramocený třeba méně citlivými zásahy člověka. Povídání o parcích a jejich vzniku, o městě, o lidech, pocitech, o životě, s využitím fotografií. Zdeněk Sendler představí například Klášterní zahrady v Litomyšli, Slovanském náměstí v Brně, park Lannova v Praze, Zámeckou zahradu v Jičíně, Bjornsonův park v Brně. O parcích, které utvářel, říká: „… dá se v nich i běžně rekreovat, hrát na hřištích či na hudební nástroje, číst, pít, nebo kouřit. Samozřejmě jsou i pro zvířata. Prostě jsou pro všechny, bez rozdílu. Nemáme rádi omezení, nebo nějaké limity … v poměru toho tvůrčího, vzrušujícího, kreativního času s úžasným pocitem, že se něco děje a něco posouváme a toho fakt promarněného a zbytečného času, který bohužel převládá, a ne díky nám.“

Dipl. Ing. Zdeněk Sendler (1956 ve znamení střelce, opice), autorizovaný architekt patří k nejvýznamnějším českým zahradním architektům. Pracuje v Brně v Atelieru zahradní a krajinářské architektury. Vyučil se na zahradním učilišti v Rajhradě, obor okrasné zahradnictví, Střední zahradnické škole v Brně Bohunicích, obor sadovnictví – květinářství a Vysoké zemědělské škole v Lednici na Moravě, Fakultě zahradnické, obor zahradní a krajinářské tvorby. Pracoval na Státním statku Mikulov, projekce Brno – Modřice, VŠÚOZ Průhonice u Prahy, středisko Brno, nyní pracuje v Atelieru zahradní a krajinářské architektury Brno. Průběžně učí na vysokých školách a publikuje. Mezi jeho záliby patří architektura, film, lukostřelba, cyklistika, včelařství, sportovní kabriolety. Je autorem mnoha parků, jejich realizací i návrhů, například Park – Přírodní katedrála v Brně byl odměněn prestižní cenou Grand Prix OA 1994, Denisovy sady v Brně ve spolupráci s Atelierem Brno (Cena Grand Prix OA 2004), Park Boženy Němcové v Karviné (studie, DSP, DRS - čestné uznání Grand Prix OA 2000), park „ Novomlýnská „ v Praze (cena Park roku 2008, Cena Václava Weinfurtera za nejlepší projekt parku), Klášterní zahrada v Litomyšli, jejíž funkčnost oceňují návštěvníci města, získala několik významných ocenění a byla publikována v prestižních architektonických publikacích, naposledy ve výběru nejlepších evropských realizací za období 2000 – 2005 (European Landscape Architekture – Edition Topos, Callvey Verlag Munchen).

 

Otakar Štěrba: Říční krajina a její význam pro přírodu, společnost a erotiku

 Kdy:  9. 3. 2010; 18:00

 Kde:  Divadlo hudby Olomouc, Denisova 47, 779 00 Olomouc

Foto: eArch
Jen málokdo ví o řekách a jejich životě tolik jako Otakar Štěrba, významný český biolog, jeden z lidí, kteří se zasloužili o ochranu klenotu regionální přírody: lužních lesů v okolí řeky Moravy v CHKO Litovelského Pomoraví. V době, kdy většina společnosti hledá v přírodě pouze ekonomický užitek, snaží se vyjádřit i mnoho dalších hodnot, které krajina a voda v ní pro život člověka mají. Kupodivu i pro tyto hodnoty lze nalézt ekonomické vyjádření. Završením jeho práce v krajinné ekologie je nedávno vydaná kniha Říční krajina a její ekosystémy (Štěra a kol.), která je také jakousi předlohou pro přednášku. Posluchač či čtenář by se měl dozvědět mnoho překvapivých skutečností nejenom z teoretické ekologie, ale také důležitých praktických věcí jako jsou příčiny povodní, cena pozemků, cena přírodních funkcí krajiny, vznik lidských kultur, ohrožení života na zemi atd., to vše v souvislostech s říční krajinou.

Prof. RNDr. Otakar Štěrba, CSc. v roce 2002 dostal Cenu města Olomouce v oblasti přírodních věd. Vystudoval vysokou školu v Brně, obor zoologie. Od studentských let se věnuje studiu života v tůních, jeskyních, řekách a vstupuje na světovou vědeckou scénu svými objevy ze systematické zoologie. Je uznávaným odborníkem na hydrobiologii. Jeho dobrodružná povaha jej přivedla k cestovatelství a horolezectví. Uskutečnil řadu prvosjezdů asijských řek a vedl první českou vědeckou expedici do Himalájí. Své poznatky vtělil do devíti vědecko-populárních knih, populárně-naučných filmů, výukových televizních pořadů a množství odborných přednášek. Své zkušenosti využil při založení Katedry ekologie v roce 1990 na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého jako prvního vysokoškolského učiliště tohoto oboru u nás. V roce 1991 byl jmenován prvním profesorem ekologie. Zavedl odborné studium "Ochrana a tvorba životního prostředí", které ve stejné podobě postupně převzaly všechny přírodovědecké fakulty ČR.

více informací: www.slunakov.cz

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři