Stavba nové klatovské nemocnice má kvůli změnám projektu zpoždění

Úterý, 12. Květen 2009 - 11:41
| Napsal:
Plzeň 11. května (ČTK) - Zahájení stavby nové krajské nemocnice v Klatovech bude mít několikaměsíční zpoždění. Krajští radní z ČSSD nechali zapracovat do projektu připomínky zdravotníků. Tím se stavba proti původním plánům prodraží, ale zároveň je funkčnější a logičtější. Smlouva předpokládala zahájení stavby v březnu, nyní vedení kraje odhaduje, že by se mohlo začít stavět snad v červenci, řekl dnes ČTK náměstek hejtmanky Milan Chovanec.

S náklady 1,4 miliardy korun je stavba nemocnice asi největší investice v současném funkčním období. Přípravu stavby zahájilo hejtmanství v minulém volebním období v čele s ODS. Kraj tehdy našetřil přes 820 milionů korun, což mělo na stavbu stačit.

Současní radní dnes rozhodli podat žádost do Regionálního operačního programu (ROP). V páté výzvě hodlají na zdravotnictví získat 400 milionů korun. Vedení kraje počítá s penězi EU, také ale prověřuje, zda se tím nedopustí takzvané veřejné podpory, neboť nemocnice funguje jako akciová společnost.

"Veřejná podpora znemožňuje v rámci evropské legislativy investovat veřejné prostředky do subjektů, které podnikají na volném trhu. To znamená, že by tím mohl být deformovaný trh směrem k soukromým nemocnicím, které by se mohly cítit poškozeny," řekl Chovanec.

V případě veřejné podpory by si mohl podle něj kraj nárokovat z ROP jen menší dotaci, 36 procent nákladů. Navíc by se dotace nepočítala z celkové ceny nemocnice. Nebylo by možné započítat částku, na kterou už kraj uzavřel smlouvu, ale jen zbytkovou sumu. "Hledáme cesty, abychom sice dnes slavně nezískali 400 milionů korun, ale nemuseli je za pět za sedm let kvůli veřejné podpoře vracet," doplnil Chovanec.

O 400 milionů na zdravotnictví ale kraj nechce rozhodně přijít. Pokud by nebylo možné je získat pouze na klatovskou nemocnici, kraj by se nejspíš snažil nakoupit přístrojové vybavení do všech svých nemocnic a zajistit tak najednou nákupy přístrojů plánované jinak na více let.


Lada Pešková

 

další informace: http://www.ct24.cz/regionalni/39136-v-klatovech-bude-stat-nova-krajska-nemocnice/

titulní foto: zdroj ČT24.cz

Klíčová slova: