Architektura /

Výstavu divadelní architektury doprovodí přednášky i exkurze

Ojedinělý výstavní projekt Za všedností – Divadelní architektura ve střední Evropě bude za necelý měsíc (12. 5. – 6. 6.) zpřístupněn v Národní technické knihovně v Praze – Dejvicích. Autoři této mezinárodní putovní výstavy, jež během necelého roku zavítá do metropolí zemí střední Evropy, prezentují na sedm desítek divadelních budov a prostorů otevřených v uplynulých 250 letech.

EARCH.CZ , 27. 4. 2010

 Název:

 Za všedností (Divadelní architektura ve střední Evropě)

 Kdy:  12. 5. – 6. 6. 2010; po – pá 10 – 18 hodin, so 10 – 17 hodin

 Kde:  Národní technická knihovna, Technická 6, Praha 6

 Pořádá:  TACE

 Více informací:  www.zavsednosti.cz

Foto: eArch
Výstava Za všedností nesleduje často jedinečnou stavební stránku nebo technologický park představených divadel; tvůrci v čele s kurátorem Igorem Kovačevičem se soustředili na příběh objektů spojený s identitou národa, dobou vzniku či uměleckým programem. „Divadlo bývá označováno jako pilíř národní kultury a jazyka. Zdá se, že ani architektura není vůči národním či nacionálním atributům imunní. Je to dobře, nebo špatně? I hledání této odpovědi je předmětem naší výstavy,“ říká Igor Kovačevič.

Premiérově je výstava Za všedností do konce dubna k vidění v Budapešti. Její druhou, pražskou zastávku bude provázet i pestrý doprovodný program. Součástí bude například exkurze do Drážďan s návštěvou mimo jiné Semperovy Opery, jež je považována za nejkrásnější operní divadlo na světě, nebo pásmo přednášek a diskusí Thinking the Space - současné divadelní umění a architektura. Příspěvek přednese kromě dalších architektů zvučných jmen také Oren Sagiv z Izraele nebo norský ateliér 3RW ARCHITECTS. Především studenti tuzemských fakult architektury by si neměli nechat ujít prezentaci vítězného projektu soutěže na nové divadlo ve slovinské Lublani - „Divadlo pro 21. století“. Podrobné informace jsou k dispozici na www.zavsednosti.cz.

Kurátoři výstavu rozčlenili na dvě základní osy: dle současného státního uspořádání a linii chronologickou. Expozice připomíná black box, tmavý prostor bez světel, se sedmi desítkami na první pohled unifikovaných objektů; co solitér, to jedna divadelní budova.

Každou zemi reprezentuje přibližně desítka divadelních budov či prostorů pro divadlo. Česká republika je zastoupena vedle pražského Národního divadla například Divadlem Alfred ve dvoře či v evropském kontextu unikátním bytovým divadlem Vlasty Chramostové. Po boku Theater an der Wien či Burgtheatreru nalezneme i moderní budovu hudebního divadla MUMUTH v Grazu, které bylo veřejnosti otevřeno teprve v loňském roce. Polsko je představeno například Krakovskou operou dokončenou v roce 2008 či historickou budovou Velkého divadla – Národní opery ve Varšavě.

Ze slovenské divadelní architektury mohou návštěvníci nejen porovnat novou i historickou budovou Slovenského národního divadla, ale seznámit se třeba s Šlechtickým divadélkem v Hlohovci. Mezi zástupci maďarské divadelní architektury návštěvníci výstavy Za všedností naleznou nové Národní divadlo v Budapešti či Maďarské divadlo v rumunské Kluži poukazující na míchání středoevropských kultur. Tartinijevo divadlo v Piranu či Slovinské národní divadlo v Trestu otevírají pak střední Evropu k mediteránním vlivům.

Víceletý mezinárodní projekt TACE (Theatre Architecture in Central Europe / Divadelní architektura ve střední Evropě) je organizován Národním divadlem v Praze za spolupráce významných divadelních institucí ze Slovenska, Polska, Maďarska a Slovinska. Projekt, který je podpořen grantem z programu Evropské unie Culture 2000, inicioval Institut umění – Divadelní ústav. Cílem projektu je detailní zmapování středoevropské divadelní architektury, jejíž historii i současnost přiblíží několik událostí. O aktualitách týkajících se projektu TACE a dění na poli divadelní architektury ve střední Evropě i ve světě informuje webová stránka www.theatre-architecture.eu.

Foto: eArch
thinking the space | doprovodný program

Divadlo pro 21. století – vize a možnosti

11. 5. – 6. 6. / Národní technická knihovna – parter Výstava studentských architektonických projektů pro nové divadlo v centru slovinské Lublani. Výstava představuje 7 oceněných projektů z celkem 68, které byly vytvořeny v rámci TACE Workshopu – Visions and Possibilities.

Stěžejní díla evropské divadelní architektury v Drážďanech

14. 5. Drážďany Komentované prohlídky centra současného umění Festspielhaus Hellerau, které inspirovalo umělce a architekty z celé Evropy, a Semperovy Opery, jež je považována za nejkrásnější operní divadlo na světě. Prohlídky v anglickém jazyce bez tlumočení. Doprava autobusem z Prahy. Více informací a registrace na: www.zavsednosti.cz

Národní divadlo na cestě k úsporám

18. 5. / 10:00 – 13:00 / Národní technická knihovna - Ballingův sál Seminář o aspektech pozoruhodné rekonstrukce z pohledu zadavatele, realizátora i garanta. Energetická efektivita, ochrana zdrojů, důraz na kvalitu pracovního prostředí, to je jen několik pozitivních charakteristik, které přináší rekonstrukce Národního divadla v posledních letech. Pořádají Národní divadlo a Česká rada pro šetrné budovy.

Komentovaná prohlídka historické budovy Národního divadla

18. 5. / 15:00 – 17:00 / Národní divadlo Registrace na seminář i prohlídku na: www.czgbc.org/setrna-divadla

                <figcaption><span>Foto: eArch </span></figcaption>
            </figure></a>Umění, architektura a život ve veřejném prostoru

21. 5. / 20:00 / BLOX (Dočasné centrum umění), Centrální park Jižního Města u stanice metra Háje Panelová diskuse v rámci festivalu Street For Art 2010

Komentovaná prohlídka Nové scény ND

22. 5. / 17:00 / Nová scéna Národního divadla Ukázka technologického principu Laterny magiky spojenou s výkladem o její historii. Pouze na rezervace: novascena@narodni-divadlo.cz , tel.: 224 931 482, předmět: principy Laterny magiky.

Divadlo pro 21. století – prezentace vítězného projektu

31. 5. / 17:00 / Národní technická knihovna - Ballingův sál Prezentace vítězného architektonického projektu nového divadla ve slovinské Lublani. Projekt byl vytvořen studenty fakulty architektury při Univerzitě Lublaň v rámci workshopu TACE Visions and Possibilities. Prezentaci povedou spoluautorky: Jana Kocjan a Mina Hiršman.

Thinking the Space - současné divadelní umění a architektura

31. 5. / 18:00 / Národní technická knihovna - Ballingův sál Série přednášek významných zahraničních architektů a scénografů spojených s diskusí: Oren Sagiv /Izrael/, 3RW ARCHITECTS /Norsko/, Antoni Ramon /Španělsko/, Zbygnew Szumski /Polsko/ ad.

 Křest knihy Nová scéna Národního divadla

31. 5. / 18:00 / Nová scéna Národního divadla  Součástí večera je projekce archivního dokumentárního filmu Národ sobě režiséra Maxmiliána Petříka.

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři