Architektura / občanské stavby

Cena za architekturu města Amsterdam 2012: Het Scheepvaartmuseum

V pondělí 14.května 2012 byla udělena cena Amsterdamse Architectuur Prijs 2012 autorům rekonstrukce Námořního muzea v Amsterdamu.

Barbora Šedová , 13. 6. 2012

Porota ve složení: Fredie Floré /historička architektury/, Indira van 't Klooster /kritička architektury / a Peter Defesche /architekt/ se jednoznačně shodla na ocenění týmu architektů Liesbeth van der Pol (DOK architekti), Laurent Ney (Ney & Partners) a Kees Doornenbal (Rappange & Partners Architects BV) za jejich odvahu při rekonstrukci historické budovy v kombinaci s moderními prvky, reprezentované jednoduchostí a kvalitním zpracováním.

Historie

Námořní muzeum se nachází v budově bývalého skladu námořní flotily z roku 1656, zvané Lands Zeemagazijn. Objekt byl navržen Danielem Stalpaertem v době Holandské Zlaté éry, kdy byl Amsterdam největším světovým přístavem a centrem obchodu. Shromažďovala se zde děla, plachty, vlajky a veškeré zásoby pro námořnictvo. Ve sklepeních pod nádvořím budovy bylo deponováno až 40,000 litrů dešťové vody jako zásoba pitné vody pro lodě. Celý objekt je založen na 2300 pilotách a dodatečně opatřen opěrnými zdmi a pilíři po obvodu, aby bylo zabráněno dalšímu sedání v důsledku nestabilního podloží.

Budova stojí u přístaviště Oosterdok, kde také kotví několik exponátů, včetně repliky VOC Amsterdam, nejznámější lodi Nizozemské východoindické společnosti. Umístění budovy, její historie, fantastický výhled na město a vzdálenost patnácti minut chůze od hlavního nádraží činí místo ideálním pro účely muzea, které tu sídlí od roku 1973.

Rekonstrukce

Přes všechny zmíněné příznivé vlivy nebyla budova příliš vhodná pro muzejní účely z hlediska dispozice a vnitřního klimatu. V roce 2007 tedy začala rozsáhlá čtyřletá rekonstrukce. Cílem architektky Liesbeth van der Pol bylo modernizovat prostory pro potřeby současných uživatelů a přitom zachovat ráz původní budovy skladů ze 17.století. Vkládáním moderních prvků ze skla a oceli je zdůrazněn robustní charakter původní budovy. Autorka pracuje s kontrastem hladkých bílých stěn a režného zdiva, nových skleněných a ocelových prvků schodiště s původními dřevěnými trámy stropů či střídajícím se rytmem historizujících drobných oken s bílými členěnými rámy a otvorů s velkoformátovým zasklením ryze současného charakteru.

Objekt námořního muzea je čtvercového půdorysu s nádvořím a čtyřmi křídly. Nádvoří lemované ochozem s loubím slouží jako vstupní hala a centrální orientační bod, odkud návštěvníci směřují ke schodištím ve čtyřech křídlech pojmenovaných dle světových stran. Nové zastřešení povyšuje nádvoří na noblesní prostor, kde se konají společenské události.

Na nádvoří byl použit speciální systém akustické podlahy-betonové prefabrikované dílce v kovovém rámu s rastrem šestnácti kamenů 15x15 cm s částečně otevřenými spárami,kudy je hluk pohlcován do větrané mezery pod celou plochou nádvoří.

Zastřešení nádvoří

Nejvýraznějším zásahem během rekonstrukce muzea bylo zastřešení nádvoří. Architekt Laurent Ney navrhl samonosnou konstrukci na rozpětí 34 x 34 metrů z 1200 skleněných kusů v ocelovém rámu, inspirovanou směrovou růžicí na starých námořních mapách. Osvětlení LED diodami v 868 průsečících konstrukce působí jako hvězdná obloha. Zastřešení je unikátním spojením optimalizace sil, zakomponování osvětlení, ukotvení střechy, odolnosti proti větru a dešti ve velmi subtilním detailu ze 160 tun oceli a 40 tun skla.

Nádvoří je volně přístupné všem návštěvníkům i bez zakoupení vstupenky. Nemáte-li tedy v Amsterdamu dostatek času na prohlídku celého muzea, které bezpochyby z návštěvu stojí, navštivte alespoň jeho volně přístupné prostory, nechte se unášet hvězdnou oblohou z LED diod nad Vámi, obdivujte krásu původních kleneb v suterénu, se kterými kontrastuje moderní sanitární keramika muzejních toalet, nebo si vychutnejte kávu v místní restauraci.

název Het Scheepvaartmuseum

kde Amsterdam

autoři rekonstrukce Liesbeth van der Pol, Laurent Ney, Kees Doornenbal

realizace 2007 - 2011

náklady 75,5 mil. Euro

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři