Architektura / industriální a technické stavby

Cyklostezky v čínských autostrádách

Stejně jako mnoho jiných rychle rostoucích měst s prosperující společností se i Peking potýká se značnými problémy, které způsobuje rychlý nárůst soukromé automobilové dopravy – každý den přibývá v ulicích města 1800 vozů.

Jaroslav Sládeček , 5. 11. 2013

Cílem projektu “The Auto - Mobile Beijing”, který získal 1.cenu v Holcim Awards kategorie Next Generation, je obnovit cyklistickou kulturu v bývalém " království kol" a potenciálně se stát vzorem pro ostatní města s podobnými problémy.

V teoretické rovině se projekt snaží vzbudit novou vlnu zájmu o tento dopravní prostředek a nabídnout jej jako praktickou alternativu. Součástí plánů je vznik paralelní a nezávislé cyklistické infrastruktury pod stávajícími silničními nadjezdy. Rekultivací těchto nevyužitých míst v křižovatkách autostrád v městském centru dojde k vytvoření struktur, které nabízejí služby přizpůsobené nové avantgardní vlně městské cyklistiky.

Projektem je typologie nového druhu staveb - "centra pro dojíždění na kole". To má být jakousi oázou na cestě cyklisty z domova do práce a zpět, příjemným prostředím narozdíl od prašných silnic pro motorová vozidla.

Navržená síť cyklostezek leží v tésné blízkosti silně zaplněných dopravních cest, čímž upozorňuje na účinnost alternativní dopravy. Prvky opláštění jsou tvořeny kovovými panely z recyklovaných kapot aut a čelních skel. Navíc obsahují i fotovoltaické panely a mikroturbíny k výrobě energie z větru, vytvářeného projíždějícími auty.

Porotu tento pozoruhodný projekt přesvědčil svým vizionářským a strategickým přístupem. Obhajuje kolo jako silnou alternativu pro dopravu ve městě a připomíná jeho již osvědčený potenciál v bývalém hlavním městě cyklistiky. Vizionářský nápad v sobě spojuje snahy o snížení znečištění a řešení úspory energie využitím stávajících staveb. Poukazuje na naléhavost použití jiných přístupů k městské dopravě - zde i v dalších městech světa.

Projekt navíc ukazuje, že nevyužité zbytkové prostory ve městě mohou být obsazeny výhodným a esteticky příjemným způsobem. Toto “out-of-the-box” řešení je poselstvím pro podobné oblasti světových metropolí a zároveň provokací k přehodnocení dosavadního přístupu k městskému prostoru.

Další informace o soutěži HolcimAwards najdete ZDE, nebo na Facebooku.

Přihlásit svůj projekt do soutěže můžete na stránkách HolcimAwards.

  • Autoři: August Liau
  • Země: Čína
  • Škola: Massachusetts Institute of Technology
  • Město: Peking
  • Datum projektu: 2011

Klíčová slova:

Holcim Awards

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři