Architektura /

Dvě soutěže budoucnosti

Hvězdné poroty a kvalitní projekty. Setkání virtuální a fyzické reality, parametrický design nebo interaktivní architektura. Obě mezinárodní soutěže letošního podzimu, odevzdávané formou webových prezentací, mají od předminulého týdne své vítěze.

Marek Růžička , 10. 12. 2003

2003 FEIDAD AwardCena FEIDAD pro rozvoj digitalní architektury je každoročně pořádána na Taiwanu a účastní se jí množství pěkných prací z celého světa. Podrobnější informace i galerii projektů lze nalézt na www.feidad.org.Letos byla nejúspěšnější německá kancelář Bernhard Franken Architekten s realizací objektu take off Munich. Vítěz minulého ročníku, Achim Mengez, získal jednu ze čtyř vedlejších cen. Tentokrát se zúčastnil s návrhem Královského divadla do Kopenhagenu a oproti projektu z minulého roku (www.postagriculture.org) letos prezentoval i fyzické modely vyrobené pomocí CAD/CAM technologií. Dvě oceněné práce, brazilská Subway-Library a korejský Blurring Space, jsou sondami do vztahu fyzického a digitalního prostoru. Poslední z cen patří dvojici studentů postgradualního programu AA London a jejich originalní velkorozponové konstrukci měnící tvar dle pokynů počítače.

Foto: eArch
Achim Mengez: Landscape Playhouse (3d print)FEIDAD Design Merit AwardPossible Futures na Miami+Beach 2003Druhou soutěží byla Possible Futures pořádaná v rámci Bienal Miami+Beach 2003 (http://www.fiu.edu/~bienal/miamibeach2003/futures-en.html). Tato soutěž je určena projektům nezrealizovaným před datem její uzávěrky a nezřídka se stává, že stejný projekt je oceněn i v souteži FEIDAD. Zajímavostí je, že letošní vítěz Possible Futures - Frank Shih Her Wang, který soutěžil s identickým projektem v prvně jmenované soutěži, vypadl hned v úvodním kole. Snad mají Jan Kaplický a ostatní porotci z Miami kvalitnější monitory. Na obrazovce s malým rozlišením nebudete mít kvůli zvolené grafice z vítězného projektu vůbec nic :-(Projekty posuďte sami. Vyzvednu už jen některé:topotransegrity (3.cena) Adaptabilní konstrukční systém, který reaguje na pohyb návštěvníků muzeem.cluster:blaster (čestné uznání), RAMTV (AA London)Navrhněte si dům on-line a definujte svoje místo ve vznikající komunitě sousedů. Projekt oceněný v minulém ročníku FEIDADu už vyšel i v knižní podobě.Immigration Museum in San Diego (Fernando Romero, LCM) Autor je supermladou vycházející hvězdou mezinárodní architektury. Skupina tří českých studentů měla možnost zúčastnit se předminulý týden v Rotterdamu jeho přednášky. Navenek se od svých vrstevníků odlišoval jen pečlivým oblekem, ale mohl se chlubit spoluprací s takovými jmény jako Enric Mirales, Jean Nouvel, Rem Koolhaas a vlastními projekty, které stálo za to vidět.Přeji příjemné brouzdání internetem.
Foto: eArch
www.f-u-r.de, Mirco Becker a Oliver Tessmann: ephemeralMATTERPossible Futures, 2. cena
Foto: eArch
Fernando Romero, LCM: Immigration Museum in San DiegoPossible Futures, čestné uznání

Klíčová slova:

Generální partner
Hlavní partneři