
Elegantně i útulně. Jak vnést do svého bydlení anglický styl?
Tlumené, syté barvy stěn, elegantní tapety, masivní nábytek, dekorativní keramické obklady a především útulnost – to vše charakterizuje anglický styl. Je zároveň reprezentativní a pohostinný. O anglické klasice jsme si povídali se Ctiradem Jungmannem, jehož společnost se na takové interiéry specializuje.
EARCH.CZ , 20. 5. 2025 / Advertorial
Co definuje klasický anglický interiér?
Ctirad Jungmann: Pro anglický interiér jsou typické především tlumené syté barvy stěn, tapety, pohodlné sezení a krby s keramickými obklady. Vstupní chodby často zdobí dlažba s viktoriánskými vzory, stěny bývají obloženy barevným obkladem se soklovými prvky a ukončenými listely.
V kuchyních pak dominují masivní dřevěné skříňky v kombinaci se sytými odstíny, např. modrou, zelenou, tyrkysovou, bílou či smetanovou. Úchytky se objevují v různých povrchových úpravách. Dřezy v kuchyních jsou často keramické nebo kamenné, doplněné baterií se sprškou. Charakteristickým a dominantním prvkem pak bývá velký sporák.

V koupelnách převládá opět dlažba ve viktoriánském stylu či přírodní kámen (mramor, travertin, vápenec). Obklady mohou být jednobarevné nebo s ručně malovanými dekory. Dominantou prostoru bývá volně stojící litinová či měděná vana, často doplněná o umyvadlo na sloupu nebo zapuštěné do mramorové desky. Baterie pak mohou být pákové nebo s kohoutky, v lesklé i matné povrchové úpravě (chrom, nikl, mosaz, bronz, zlato). Typická jsou také zabroušená zrcadla – oválná, obdélníková kyvná, v metalickém nebo dřevěném rámu.
Jaké jsou nejčastější chyby při zařizování anglického interiéru?
Vzhledem k velké šíři možností a variant je důležité barvy a dekory nepřekombinovat.
Pokud by chtěl někdo vnést do svého bytu trochu anglického stylu, jaké jsou první kroky?
Záleží na rozsahu změny – zda jde o doplnění stávajícího vybavení, nebo celkovou rekonstrukci. Někdy stačí použít pár kousků stylového nábytku, lustry, lampy, koberec, závěsy atd.. V koupelně například umyvadlo, baterie a WC. Konzultace s architektem může pomoci vybrat vhodné prvky a sladit je s prostorem. Poradenskou činnost nabízí i naše společnost Anglický styl, kdy lze navrhnou různá řešení podle možností zákazníka a dané situace.

Může se anglický styl propojit s moderním bydlením?
Ano, anglický styl se skvěle doplňuje s moderním stylem bydlení a vybavení domácnosti. Vnáší Vám pohodu a útulnost do Vašeho prostředí – jste doma!
Které prvky by neměly v anglickém interiéru rozhodně chybět?
Klasická kuchyň z masivu, retro sanita v koupelně – volně stojící vana, umyvadlo na sloupku, WC a baterie v retro stylu. Viktoriánská dlažba v chodbě a kuchyni, typické lampy a lustry.

Dá se anglický styl zařídit i s menším rozpočtem a v malém bytě?
Ano, lze jej přizpůsobit i menším prostorům – klíčová je pečlivá volba barev a dekorů. Pro úspornější variantu lze kombinovat jednoduché bílé nebo smetanové obklady z běžné produkce (15x15 cm) a doplnit je dekorativními prvky nebo mozaikou z přírodního kamene. Dlažbu lze řešit jedno/dvou barevnou kombinací (15x15 nebo 10x10 cm) nebo dlažbou imitující přírodní kámen.
Více k tématu
Jak vznikl váš nápad věnovat se anglickému stylu interiérů?
Vždy jsme se zaměřovali na klasický a nadčasový styl koupelen a interiérů, na styl, který nestárne během let. Když nás před 25 lety oslovil výrobce z Anglie ORIGINAL STYLE, jejich sortiment klasických vzorů obkladů a dlažeb bylo to, co scházelo na českém trhu. Tyto typy obkladů a dlažeb se zde hojně používaly už koncem 19. století v činžovních domech a vilách, a právě jejich návrat přináší do současných interiérů eleganci s historickým odkazem.