Architektura / občanské stavby

EXPO 2015 - Německý pavilon

Německý pavilon zaujme již z dálky především svými solárními "stromy" tvořenými transparentní textilií napnutou na ocelové konstrukci.

EARCH.CZ , 5. 8. 2015

V případě německého pavilonu na světové výstavě EXPO 2015 v Miláně je moderní design představován moderními technologiemi, inteligentními konstrukcemi i tradičními materiály s ohledem na ekologii a trvalou udržitelnost.

Konstrukce

Základní kostru pavilonu tvoří pevný ocelový rám, jenž je nosnou konstrukcí pro ocelové lehké konstrukční stěny vyrobené ze sádrokartonu. Ty tvoří předěly mezi hlavními funkčními zónami v pavilonu.

Vnější plochy pavilonu jsou osázeny designovými prvky, které navozují představu sazenice.

Stěny pavilonu jsou tvořeny dřevěnými deskami, jejichž povrch je protiskluzný a díky speciální povrchové úpravě nepodléhá změnám počasí. Zajímavého efektu je dosaženo kombinací různých povrchů i různých směrů kladení jednotlivých dřevěných desek.

Vedle plných dřevěných stěn najdeme na pavilonu fasádu tvořenou nastavitelnou vlákno-cementovou lamelární konstrukcí, jež je ukotvena k základní dřevěné nosné konstrukci. Čtyři různé nastavitelné úhly ovlivňují jak množství světla ve výstavních prostorách, tak optiku vnějších kubických struktur.

Třešinku na dortu pak představuje ocelová konstrukce zakrytá porézní látkou, která má symbolizovat „sazenice nápadů“. Pak následovalo zakrytí porézní látkou. Organické fotovoltaické moduly byly zavěšeny na ocelovou síť kabelů. Tento krok vytvořil jakési „solární stromy“ ze „sazenic nápadů“.

Materiály

Využití dřevěných materiálů vytváří individuální charakter různou hrubostí a barevností. Dřevo je tedy nejen líbivým prvkem, ale příkladem vědomého využití přírodních materiálů s neutrální uhlíkovou stopou. Stejně jako volný přístup do okolního vnějšího prostoru je celý interiér včetně vybavení nábytkem ve všech veřejných prostorách pavilonu pojatý ve dřevě.

Solární stromy, které jsou zasazené v ultralehkých konstrukcích, jsou potažené látkou s povrchem z PVC. Snadno vyrobitelný textilní materiál je extrémně lehký a odolný a podle úhlu dopadajícího světla se jeví buď jako průhledný nebo matový.

Ocelová konstrukce solárních stromů je také jedinečná. Je vyrobená z dílčí ocelové konstrukce, která díky svému naprosto přesnému designu vypíná designově řešené povrchy a uchovává jejich vizuální křehkost navzdory velkým přesahům.

Solární stromy („nápadové sazenice“)

Výrazná expresívní membrána vyjadřuje svým tvarem rostlinu, která se právě objevila nad zemí - „sazenici nápadů“ - a je spojujícím prvkem celého pavilonu. Její konstrukce a bionická podoba vychází z přírody. „Sazenice nápadů“ v sobě kombinuje vnitřní i vnější prostor, architekturu i výstavu a současně poskytuje stín v horkém italském létě.

Fasáda a klimatická koncepce

V německém pavilonu se tvůrci záměrně vyhnuli klasické fasádě se skleněnými prvky, dveřními otvory a kouřovody, a sice se záměrem omezit maximálně využití primární energie. Fasáda je tvořena nastavitelnou lamelární konstrukcí. Systém, vyrobený z horizontálních cementovláknitých desek, omezuje přímé sluneční světlo.

Rozebrání a opětovné využití

Při návrhu řešení konstrukce s ohledem na opětovné rozebrání německého pavilonu byla věnována obzvláštní pozornost jednoduchému, modulárnímu konstrukčnímu řešení. Konstruktéři se obešli jen s minimem spojovacích materiálů, aby bylo možné použitý materiál snadno rozebrat a ocelovou konstrukci i ostatní znovu využít.

Zúčastnění

Na základě požadavku Federálního ministerstva hospodářství a energie, sestavila Messe Frankfurt konsorcium ARGE pro realizaci německého pavilonu na světové výstavě EXPO 2015 Milano. Toto konsorcium ARGE má odpovědnost jako generální pověřenec plánování a výstavbu německého pavilonu, stejně jako pak za průběh celé výstavy. Společnost Schmidhuber z Mnichova je odpovědná za plány prostorové konstrukce, architektonické a celkové pojetí na úrovni projektu. Společnost Milla & Partner ze Stuttgartu zajišťuje celou záležitost po obsahové stránce, stejně jako pojetí výstavy a spolupráci s médii. Společnost Nüssli z města Roth nedaleko Norimberku se ujala projektového managementu a stavebních prací.

On behalf of the Federal Ministry of Economics and Energy, Messe Frankfurt has entrusted the German Pavilion EXPO 2015 Milan Consortium (ARGE) with the realisation of the German pavilion. The ARGE, as general contractor, has taken on design planning and construction of the German Pavilion and the exhibition. The Schmidhuber architectural office in Munich is responsible for the pavilion’s spatial concept, its architecture and general planning. Milla & Partner from Stuttgart is responsible for the content concept as well as the design of the exhibition and media. Nussli from Roth (near Nuremberg) is responsible for project management and construction.

  • Ateliér: Schmidhuber
  • Země: Itálie
  • Město: Milano
  • Realizace: 2015
  • Užitná plocha: 2 680.00m2
  • Zastavěná plocha: 4 913.00m2
  • Návrh expozice: Milla & Partner, Stuttgart, Manažer projektu, konstrukční řešení: NUSSLI, Roth near Nuremberg
  • autor: EARCH.CZ *
  • publikováno: * 5. 8. 2015
  • zdroj: * Tisková zpráva

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři