Architektura / občanské stavby

Fasáda nákupního centra ve švýcarském Usteru připomíná betonový kaleidoskop

Když bylo v roce 1973 ve švýcarském městě Uster otevřeno nákupní centrum Illuster, znamenalo to pro město obrovskou událost. Nové nákupní centrum se stalo rázem největší budovou ve městě a hlavním centrem nákupů jeho obyvatel. Komerční prostory si však po letech vyžádaly renovaci. Cílem architektonické proměny oblíbeného nákupního centra bylo zachovat jeho náplň a zároveň nabídnout návštěvníkům současné moderní vybavení i architektonický výraz. V roce 2015 tedy pod dohledem rakouského architektonického studia Baumschlager Eberle začala komplexní rekonstrukce budovy.

Karolína Řeháčková , 21. 10. 2020

Nová dispozice i fasádní plášť

Projekční tým navrhl kompletní přestavbu vnitřní dispozice. Nově tak vzniklo uvnitř budovy centrální atrium, které díky velkoplošnému zasklení dostává do středu dispozice více světla. Prostor tak působí vzdušněji a přívětivěji. Centrální atrium nabízí průhledy do jednotlivých podlaží, čímž návštěvníkům usnadňuje orientaci a pohyb mezi jednotlivými obchody se stává příjemnějším. Atrium umožňuje rovněž vizuální propojení nákupní galerie s hotelovou halou. V přízemí se nachází řada menších prodejen a také restaurace, v patře pak nalezneme velký supermarket. Sedm podlaží nad nákupními prostory pak zaujímají hotelové pokoje a nájemní byty. V suterénu, jenž původně představoval čistě nosný korzet obytných podlaží budovy, se nově nachází hotelová recepce s barem a snídaňovou místností.

Obchodní centrum získalo zcela nový vzhled i zvenčí. Jeho původní fasáda ze sedmdesátých let dostala nový betonový kabát. Vnější plášť navrhli projektanti v podobě zavěšené betonové fasády.

 

Illuster schopping hall

 

3000 sklovláknobetonových prvků

Prefabrikované prvky tvořené sklovláknobetonem (GFRC)1 evokují podobu kaleidoskopu. Betonové dílce vytvářejí díky své originální modelaci jemnou hru světla a stínu. Specifické podoby architektonického členění fasády dosáhli tvůrci díky využití elastických strukturních matric Reckli na bázi polyuretanu, jehož vysoká flexibilita umožňuje naprosto přesnou reprodukovatelnost textury a následné dokonalé odbednění. Velkou výhodou této technologie je možnost vytvořit na základě DWG souboru nebo jiného grafického souboru individuální podobu matrice, s jejíž pomocí se originální design přenese na sklovláknobetonové nebo betonové panely.

Této vlastnosti využili i autoři nové podoby nákupního centra a 3000 prefabrikovaných betonových prvků tak vzniklo díky individuálním matricím vyrobeným přesně na míru tohoto projektu.

Městská oáza na střeše

Z dřívější monotónní, zřídka využívané střešní krajiny se stala volně přístupná střešní zahrada, která nabízí hostům, zaměstnancům a obyvatelům domu klid a prostor pro relaxaci uprostřed rušného Usteru. Statika zpočátku soutěžila s designem, protože zatravněné části zahrady s vyšší mocností zeminy představovaly pro původní konstrukci extrémní zátěž. Týmu statiků spolu se zahradními architekty se nakonec podařilo zajistit staticky bezpečné řešení a současně vytvořit dostatečné množství zelených „ostrovů“ propojených stezkami a doplněných zákoutími s posezením. Střešní zahradu osadili architekti zelení, jež je nenáročná na údržbu a vyžaduje zásadní zahradnický zásah pouze dvakrát do roka. Nové prostory nákupní galerie včetně hotelu, restaurace i střešní zahrady úspěšně slouží od roku 2017.

1 GFRC - Glass Fiber Reinforced Concrete (pozn. redakce)

  • Ateliér: Baumschlager Eberle
  • Země: Švýcarsko
  • Město: Uster
  • Datum projektu: 2015
  • Realizace: 2017
  • Užitná plocha: 14 381.00m2
  • Zastavěná plocha: 9 606.00m2
  • Plocha pozemku: 9 804.00m2
  • GFRC prvky vyrobila společnost: //www.earch.cz/cs/dako-brno-spol-s-ro">Dako Brno.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři