Architektura / rodinné domy

Fotografie Alexandry Timpau oslavují technické detaily vily Tugendhat

Vilu Tugendhat, perlu českého funkcionalismu, se jejímu autorovi podařilo dokončit během mimořádné krátké doby. Na návrhu unikátní vily začal Mies van der Rohe pracovat roku 1928, o dva roky později již sloužila svým majitelům, manželům Tugendhatovým. Sérii fotografií vily Tugendhat pořídila Alexandra Timpau během jednoho lednového dne, jehož zimní světlo určilo také atmosféru snímků.

Tereza Hůrská , 6. 5. 2019

Manželé Tugendhatovi se poprvé s tvorbou Miese van der Rohe setkali při návštěvě tehdy východoněmeckého města Guben, kde architekt navrhl cihlový dům pro rodinu podnikatele Ericha Wolfa. Jednoduché pojetí stavby zaujalo manželský pár natolik, že si u architekta objednali projekt vlastní rodinné vily v Brně. Na návrhu začal architekt pracovat v roce 1928 – a o dva roky později se již Greta a Fritz Tugendhatovi mohli nastěhovat.  

Třípodlažní objekt ve svažitém pozemku na sebe ihned upoutal obrovskou pozornost, a to jak svým architektonickým pojetím, tak i technickým vybavením. Prostřední patro s hlavním obytným a společenským prostorem a zimní zahradou odděluje od venkovního prostředí pouze skleněná stěna, jejíž dva dílce lze jednoduše zasunout do podlahy, čímž se interiér přímo propojí se zahradou. Revoluční je také konstrukční řešení stavby, které představuje racionální skeletový systém tvořený subtilními ocelovými sloupy obalenými v interiéru chromovým krytem. Ve vile byla zavedena také vzduchotechnika, díky níž mohl plynulý prostor interiéru zůstat rušivých topných těles. 

Vila Tugendhat © Alexandra Timpau

Vila Tugendhat se proslavila také svým materiálovým řešením. Vedle rozměrných skleněných tabulí (v částech domu navíc ohýbaných) v domě najdeme vytříbené materiály jako onyx, travertin či vzácný makassarský eben použitý na oblé příčce v jídelně a některých kusech nábytku. 

Kvůli svému židovskému původu se museli manželé Tugendhatovi z vily odstěhovat pouhých osm let po jejím dokončení. Během druhé světové války obsadilo vilu gestapo a následně Rudá armáda, která z vily udělala ubykaci pro vojáky a ustájila v ní dokonce i své koně. Vila dále chátrala i během vlády komunistů a první větší rekonstrukce se dočkala až v 80. letech. Komplexní obnova vily do původního stavu proběhla mezi lety 2010-2012, kdy se do ní vrátila také část vzácného nábytku. 

Vila TugendhatFoto: Alexandra Timpau

Od devadesátých let sloužil dům komerčním účelům, v srpnu roku 1992 pak ve vile podepsali Václav Klaus a Vladimir Mečiar smlouvu o rozdělení Československa. 

Fotografka Alexandra Timpau pořídila set fotografií vily Tugendhat v lednu letošního roku. Zaměřila se přitom na technické detaily stavby, jako jsou chromové povrchy, subtilní rámy oken nebo práce s konkrétními materiály. „Ve vile Tugendhat jsem byla poprvé v zimě a díky tomu se mi nabídla neobvyklá podívaná: rostliny v zimní zahradě se zelenaly, zatímco venku řádila bouřka a rozptýlené bílé světlo rozzářilo celý interiér. Tentokrát jsem věnovala pozornost technickým částem domu,“ popisuje pozadí fotografického setu Alexandra Timpau, která se ve své tvorbě zaměřuje na fotografii architektury. 

Vila TugendhatFoto: Alexandra Timpau

Vila TugendhatFoto: Alexandra Timpau

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři