Architektura / rodinné domy

Grand Prix architektů 2012 : vítěz kategorie rodinný dům

V kategorii rodinný dům, zastoupené 18 projekty, porotu nejvíce zaujal rodinný dům v obci Lety u Dobřichovic od autorského týmu Studio pha s.r.o.

EARCH.CZ , 8. 6. 2012

(Převzato z časopisu ARCHITEKT č. 2 / 2012)

Cílem návrhu byl dům, který bude svým rozsahem, mírou komfortu i svým architektonickým pojetím odpovídat uměřené potřebě mladé rodiny. Jedná se o dřevostavbu, jejíž základní stavební konstrukce jsou doplněny a dále rozvinuty integrovaným interiérem. Toto řešení umožnilo maximální využití prostoru i v relativně malých místnostech. Základem je tedy přehledná a logická dispozice, s dostatkem úložných prostor při současně úsporném prostorovém konceptu.

Přízemí dominuje hlavní obytná místnost s kuchyňským pultem, oddělená od vstupních partií domu příčnou hmotou schodiště. Patro (podkroví) je naopak rozčleněno do menších místností tří samostatných ložnic a koupelny. Postranní obslužná chodba plní zároveň funkci šatny. Kromě hlavní ložnice, jejíž komfort je zvýšen i samostatným přímým vstupem do koupelny, jsou všechny místnosti podkroví zaklopeny rovným stropem s využitelnou půdičkou nad ním.

Velmi jednoduchá a tvarově „tradiční“ forma hmoty domu vychází z místních, poměrně striktních regulačních požadavků na tvar a sklon střechy, výšku (resp. podlažnost) zástavby a odstup od hranic pozemku.

Hmota domu je členěná pouze opakujícím se modulem okenní výplně. Přechod střechy do obvodového pláště je ve štítu i podél římsy řešen bez jakéhokoliv přesahu, okapní žlaby i svody jsou integrovány do skladby pláště. V obou štítech je fasáda prolomena šikminou ubíhající stěny – na úrovni přízemí vytváří kryté závětří vstupu, v protějším štítu pak v patře krytou lodžii.

Výsledný vzhled domu je ve svém působení minimální, až asketický, postavený pouze na ušlechtilosti zvolených přírodních materiálů, kompozici oken, zvládnutých proporčních vztazích a čistém detailu. Velký důraz byl kladen na to, aby zvolená kompozice fasád odrážela i logiku vnitřního uspořádání. Dům tak přiznává svou jednoduchost a prostorovou i funkční racionalitu.

Hodnocení poroty

Tento projekt zapůsobil na porotce svou simplistickou odpovědí na věčnou otázku, jak vyřešit rodinný dům s omezujícími podmínkami. Dům představuje elegantní reakci jak z hlediska vnější materiálnosti, tak z hlediska promyšlené organizace vnitřního prostoru. Za zmínku stojí některá rafinovaná řešení, která člověka na první pohled zaujmou, jako např. inovační skladovací technologie (v rodinném domě sledný vzhled domu je ve svém působení minimální, až asketický, postavený pouze na ušlechtilosti zvolených přírodních materiálů, kompozici oken, zvládnutých proporčních vztazích a čistém detailu. Velký důraz byl kladen na to, aby zvolená kompozice fasád odrážela i logiku vnitřního uspořádání. Dům tak přiznává svou jednoduchost a prostorovou i funkční racionalitu.

Tento projekt zapůsobil na porotce svou simplistickou odpovědí na věčnou otázku, jak vyřešit rodinný dům s omezujícími podmínkami. Dům představuje elegantní reakci jak z hlediska vnější materiálnosti, tak z hlediska promyšlené organizace vnitřního prostoru. Za zmínku stojí některá rafinovaná řešení, která člověka na první pohled zaujmou, jako např. inovační skladovací technologie (v rodinném domě nezbytná), vnitřní rozptýlené osvětlení schodiště a sotva patrná deformace kompozice balkónů, která maximalizuje prostor a vyvažuje molekulární deformaci kompozice vstupu. Jedná se o problém, který se obvykle velmi obtížně řeší, a v tomto případě měli porotci pocit, že toto řešení bylo chytré, inovační a dobře provedené.

název RODINNÝ DŮM LETY místo Lety u Dobřichovic autor MgA. Marek Deyl, M.A. arch. Jan Šesták, Ing. arch. Filip Tomášek / Studio pha s.r.o. investor MgA. Marek Deyl realizace 2011

Foto: eArch

 

Výsledky Grand Prix architektů 2012

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři