Architektura / občanské stavby

Kino Perštýn

Druhý oceněný projekt studenta z ateliéru architektky Šrámkové je retro kino, které by do centra metropole přineslo více kultury.

Jan Šrámek , 14. 11. 2011

Stavební parcela je jednou z nejproblémovejších v Praze - kvůli stavebním normám téměř nepovoluje stavbu dalšího objektu a zvýrazňuje výškový rozdíl mezi starou a novější výstavbou Nového Města. Nachází se v ulici Na Perštýně, kousek od Národní třídy, tedy v centru města. Je zřejmé, že pro danou lokalitu je důležitá budova s veřejnou funkcí – v mém případě kino. V dané lokalitě není žádný další prostor, umožňující podobné využití – nejbližší na Václavském náměstí – kino Lucerna. Stavba zasazená do prázdné parcely na Perštýně slouží jako kino klubového typu (např. Bio oko, Aero, Světozor). Kromě výhodné lokality poblíž nákupních center a staré Prahy by jako jediné kino v Praze nabízelo projekci pod širou oblohou v centru města.

Při vhodné konstrukci sedadel by bylo možné po jejich složení provádět i umělecké performance například tanečních nebo divadelních souborů. Kinu přísluší veškeré obvyklé služby - kavárna, restaurace a výstavní prostory. Je zde i možnost vyhlídkové terasy, která se dostává nad úroveň sousedních střech a tak nabízí zajímavý pohled směrem k Betlémské kapli. Kapacitou 80 míst k sezení je prostor dvora pro kino dostačující. Stavba zároveň vhodně doplňuje uliční čáru a tvoří přechod mezi nízkou barokní budovou a patrovým bytovým domem z pozdější doby. Před kinem je ponechán strom, který zde roste již teď. Při pohledu z Národní třídy uzavírá dům ulici a částečně odkrývá štít vyššího bytového domu. Hlavním účelem objektu je přinést kulturu do jinak obchodního centra města.

Komentář poroty

V tomto atelieru jsem měl řadu velkých favoritů, rozhodnutí poroty je z mého pohledu kompromisem. Neokázalý poetismus mimo čas, elegantní a kultivované proporce, přirozenost, lidskost, zdravá drzost vůči okolí, ale ne hrubost. Škoda, že je to jenom školní sen. Sem by se chodilo do kina dobře. Vše je ale až trochu moc snadné! Slabá prezentace.

  • Autoři: Jan Šrámek
  • Země: Česká republika
  • Škola: FA ČVUT v Praze
  • Město: Praha
  • Datum projektu: 2011

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři