Architektura / občanské stavby

Kulturní centrum Nottingham Contemporary

Nottingham je znám jako město moderního umění, performancí, akčního umění i výstavních objektů.

Adam Caruso , 6. 6. 2012

Historie a městské kvality nottinghamského náměstí Lace Market, který má paralely s industriální architekturou centrálního New Yorku (tzv. cast-iron distrikt), nabízejí příležitost k vytvoření uměleckých prostor. Tyto neobvyklým způsobem zapadají do kulturního a topografického kontextu této oblasti. Projekt Nottingham Contemporary má v úmyslu nabídnout řadu pestrých a specifických interiérů v budově o rozloze 3200 m2.

Návrh využívá hlavní úrovně složitého prostranství – původně hluboké železniční tratě. Budova tento průřez zaplňuje a vytváří přechod mezi hlubšími a vyššími úrovněmi města. Původní severojižní silnice vedoucí skrz tento prostor byla využita jako spojnice s touto novou veřejnou budovou. Horní ulice High Pavement, která se nachází na severu, je výchozím bodem této veřejné silnice.

Hlavní vstup do budovy je z této úrovně a vede do galerijních prostor. Přístřešek podobný markýze, jaká se používá u obchodních center, zvýrazňuje hlavní vchod. Výstavní síně mají výšku 4,5 m a jsou svrchu osvětleny lehkým mřížovaným obložením zavěšeným na ocelové střešní konstrukci. Severní síň dosahuje výšky 10 m a má široké okno směřující k centru města Nottingham. Přízemní výstavní prostor je rozlehlá kosočtvercová místnost o výšce 7,5 m a je hluboce posazená do pískovcového útesu. Zatahovací sezení umožňuje využití této místnosti jednak jako promítacího a performančního sálu a zároveň i pro výstavy uměleckých děl.

Vnější vzhled stavby Nottingham Contemporary byl inspirován okolními budovami z 19. století, obzvláště pak úžasnými fasádami domů na náměstí Lace Market. Hrubost těchto fasád měla původně podpořit odolnost a snadnou údržbu budov, ale preciznost opakujícího se vzoru a materiálu dodala této části města důstojný charakter. Fasáda budovy je zpracována jako souvislá vzorovaná plocha světle zelených betonových odlitků. Modelem pro tuto práci byly terakotové fasády od autora Louise Sullivana, obzvláště pak jeho stavba Guaranty (1896) v newyorském Buffalo. Vzor byl převzat ze specifické ukázky nottinghamské krajky.

Dvě střešní nástavby formují siluetu galerie na horizontu města a jsou obloženy pozlacenými hliníkovými pláty s lehce zvlněným profilováním, které slouží ke zpevnění tohoto velmi tenkého materiálu.

Tým návrhářů zaujal holistický přístup k energetické výkonnosti a udržitelnosti celého projektu. Klíčovou výzvou bylo zredukování energetické náročnosti budovy s prostorami s vysokou spotřebou energie – s výstavní síní s 24hodinovým bezpečnostním zajištěním a s hlavním performančním prostorem o velké světelné spotřebě. Důležitá ekologická opatření zahrnují betonovou povrchovou úpravu pro udržení tepla při využívání městského tepelného systému (zelený energetický zdroj) a přirozenou ventilaci všech prostor, které neslouží k uměleckým účelům.

 

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři