Architektura / krajinářská a zahradní architektura

Letní Olověný Dušan 2012 | Atol

Jedním z vítězných projektů minulého semestru na pražské Fakultě architektury se stal návrh atolu na Vltavě, který by vytvořil skrytou oázu v rušném velkoměstě.

Matúš Sceranka , 10. 10. 2012

ATOL – OSTROV – JAZERO je miesto, kde človek prichádza do priameho kontaktu s energiou rieky Vltava. Vzniká odkrojením a pretvarovaním východného cípu ostrova Štvanice na prírodný biotop – samočistiace jazierko na kúpanie. Ostrov sa stáva miestom relaxu, zábavy a odpočinku. Tak ako je ATOL - koralový útes klenotom v nekonečných oceánoch, tak sa stáva ATOL na Vltave skrytou lagúnou rušného veľkomesta.

Komentář poroty

Projekt na hranici architektury a land artu vytváří prostor umělého ostrova - atolu s vnitřní rekreační nádrží. Porota oceňuje konceptuální přístup k zadání překračující danosti vstupního vymezení. Umístění na špičku ostrova Štvanice je spíše utopické, nicméně potenciál projektu je právě v univerzálnosti lokalizace. Dále také aspekt nejednoznačné čitelnosti, zda jde o dílo uměle vytvořené, či vzniklé nahodile. V delším časovém horizontu by bez nákladné údržby pravděpodobně došlo ke splynutí realizovaného atolu s prostředím řeky. V tomto ohledu se projekt elegantně vypořádává s problematikou zdvihání a klesání (povodňové) hladiny řeky tím, že ji neřeší. Obě polohy vývoje následujícího po realizaci (postupné splynutí s prostředím řeky nebo důsledná údržba) jsou vnímatelné jako možné a přínosné.

Klíčová slova:

Olověný Dušan Vltava

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři