Architektura / občanské stavby

Měděné propojení

"Poslední z naší trojice současných zásahů v památkových lokalitách je nové měděné propojení, dokončující a oživující historické průčelí ulice, a přitom následující místní tradici úzkých průhledů zpět," jak vysvětluje architekt Sven Landahl z VISBYARK.

Středisko mědi , 24. 7. 2014

Při procházce po Strandgatanu v srdci Visby, středověkém městě světového dědictví na švédském Gotlandu, narazíte na lesklý, mědí pokrytý kvádr, třpytící se přes ulici. Tento kvádr je nejvýznamnější součástí nedávno dokončené přístavby Clarion Hotelu Visby.

Prostřednictvím akvizice a přeměny sousední nemovitosti přibylo hotelu 77 pokojů. Nová přístavba se s původním hotelem pojí na úrovni prvního patra a vytváří zajímavý vstup ze Strandgatanu do hotelové zahrady. Vizuálně světlejší měděný kvádr, položený na pevné betonové základně, poskytuje Strandgatanu kontinuitu uliční fasády a přispívá tak k rozmanitosti ulice.

Měděný kvádr

Nové budovy na prominentní ulici ve městě světového kulturního dědictví, jako je Visby, vyžadují při návrhu velkou citlivost. Architektonický výraz nové spojující budovy byl podrobně projednán s plánovacími a příslušnými stavebními úřady města. Design je moderní, ale zároveň dodržuje visbyský tradiční formát „díry ve zdi“. Hlavními materiály jsou měď, sklo a beton, a dalšími pozoruhodnými vlastnostmi jsou ocelová černá stěna na úrovni ulice a „zelená“ střecha. Prostora uvnitř nového propojení – přezdívaná „Měděná hala“ – nabízí jídelnu, bar a salonek. Vnitřek každé části hotelu nyní odráží různá období jeho historie a nabízí cestu časem od středověku po současnost.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři