Architektura / občanské stavby

MVRDV a COBE : Dánské rockové muzeum ROCKmagneten

V mezinárodní soutěži o projekt přestavby bývalé betonárny na multifunkční tvůrčí centrum byl zvolen jako vítěz návrh architektonických ateliérů MVRDV a COBE.

EARCH.CZ , 1. 11. 2011

Projekt nabízí neformální transformaci pozemku o rozloze 45.000 m2 na hustě osídlenou oblast, včetně původních továren o velikosti 8.000 m2, a to vše uspořádané okolo centrálního náměstí určeného k různým akcím. Tři nové nadstavby budou postaveny na horních částech hal: ROCKmagneten (11.000 m2) se skládá z Dánského rockového muzea, hudební školy Roskilde Festival Folkschool (včetně ubytování pro studenty) a sídla slavného festivalu Rock Roskilde. Tyto instituce mají společný program ve veřejné tvůrčí budově. Muzeum o celkové rozloze 3.000 m2 má být dokončeno začátkem roku 2014.

Pozemek se nachází mezi centrem města Roskilde a prostranstvím určeným pro každoroční rockový festival. Klientský brief požaduje zachování hal bývalé betonové továrny Unicon a neformální charakter těchto prostor, které jsou v současné době využívány umělci, skejtery a hudebníky. Jak vytvořit svobodnou a tvůrčí atmosféru? Hlavním vodítkem je vytvoření kontrastu, a to díky maximálnímu využití původních hal a umístění nových nadstaveb na ně. Projekt vymezuje plochu pro budoucí stavby a dočasné pavilony okolo velkého náměstí. Haly a ROCKmagneten jsou navzájem propojeny hlavní ulicí. Ve výsledku se ze stavby Unicon stává Musicon.

Staré průmyslové haly budou opatřeny tepelnou izolací a prosvětleny denním světlem, přitom si ale zachovají svůj drsný charakter. Velké otevřené prostory uvnitř haly pak budou vzájemně propojeny a částečně využity pro veřejný program budovy ROCKmagneten a částečně jako volný prostor, kde se budou odehrávat příležitostné akce, výstavy nebo cokoliv předem neplánovaného. Haly budou jakýmsi srdcem kreativního centra pro Musicon.

Tři nové nadstavby budou stát na horních částech hal. Dánské rockové muzeum (3.000 m2) s fasádou se zlatými hroty je hlavním záměrem celého projektu. Výstavní koncept nového muzea je inspirován životem rockové hvězdy, jako je takřka kultovní Ziggy Stardust. Návštěvníci mohou přijet limuzínou na červený koberec, vystát si frontu na lístek a pak se výtahem dostat do hlavní výstavní haly, přičemž výstup z muzea je dolů přes bar. Foyer muzea nejenže zpřístupňuje celou budovu ROCKmagneten, ale slouží též jako venkovní koncertní pódium pro centrální náměstí a i pro haly.

Sídlem festivalu Roskilde je administrativní budova na jedné z továrních hal a má tvar zvukových reproduktorů s fasádou z černé gumy. Některé reproduktory jsou funkční a mohou být použity pro koncerty na náměstí. Hudební škola Roskilde Festival obsadí jednu z hal s místnostmi pro přednášky, studium, salonky apod., které budou rozložené okolo otevřeného prostoru s krbem. Třípodlažní kruhová nadstavba v horní části haly pojme 80 dvoulůžkových pokojů pro studenty.

Cílem je vytvořit „zelené zařízení“; díky chytré kombinaci ověřených technologií budou budovy fungovat v souladu s ekologickou vizí festivalu Roskilde. Každoroční rockový festival je největším v severní Evropě a má charitativní účel. Kapely jako U2, R.E.M., Coldplay, Pet Shop Boys, Prince, Rammstein a Robbie Williams vystupují pro nadšené publikum z celé Evropy.

Společnosti MVRDV a COBE projekt vypracovaly spolu se strojírenskými firmami Arup a Wessberg, s krajinářskými architekty ze společnosti LIW a s firmou Transsolar pro klima a energetiku.

  • Ateliér: MVRDV, COBE
  • Země: Dánsko
  • Město: Roskilde
  • Datum projektu: 2011
  • Realizace: 2014
  • Zastavěná plocha: 45 000.00m2

Klíčová slova:

MVRDV muzeum Dánsko

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři