Architektura / občanské stavby

Obří kryté tržiště v Rotterdamu od MVRDV

V říjnu 2014 slavnostně otevřela holandská královna Maxima ojedinělou stavbu nazvanou Markthal Rotterdam. Nákupní hala je prvním zastřešeným tržištěm s potravinami v Nizozemí a obří oblouk této stavby navíc skrývá přes 200 bytů.

MVRDV , 5. 1. 2015

Tvůrci této unikátní stavby se inspirovali již existujícími potravinovými trhy ve švédském Stockholmu, španělské Barceloně a Valencii. Střechu prodejní haly tvoří oblouk, v němž je umístěno 228 bytů. V podzemním podlaží pod prodejní halou je 1 200 parkovacích míst a supermarket. Kombinace bydlení a nákupního centra je novým druhem stavby a předpokládá se, že vzhledem k umístění přímo do centra Rotterdamu přiláká ročně 4,5 až 7 milionů návštěvníků.

V nákupním centru Markthal mohou návštěvníci nakupovat, dobře se najíst, vychutnat si drink na terase, příjemně pobývat i zaparkovat auto, a to vše pod obloukovou střechou o výšce 40 metrů. Hala Markthal se nachází přímo v centru města Rotterdamu, v historické části Laurenskwartier, která se právě celá modernizuje. Projekt je součástí plánů radnice vytvořit z části Laurenskwartier rušnou čtvrť plnou života.

V přízemí a prvním patře je umístěno 20 krámků, restaurací a kavárniček. V prvním podzemním podlaží je umístěn supermarket. Na nový rok se zde navíc otevřel „Svět chuti“ („World of Taste“), centrum pro vzdělávání, informace a inovace na poli zdravého stravování.

Budova s celkovou rozlohou 95 000 m2 byla navržena architektonickou a urbanistickou společností MVRDV, která má své sídlo v Rotterdamu. Klenutá hala ve tvaru oblouku je vysoká 40 metrů a uvnitř oblouku se nachází 228 bytů. Přízemí je dlouhé asi 120 metrů a široké 70 metrů, což je přibližně velikost velkého fotbalového hřiště. Podzemní garáže pro parkování umožňují zaparkovat 1 200 automobilům. Budova Markthal je energeticky efektivní stavbou a bylo jí uděleno velmi dobré hodnocení BREEAM.

Budova je navržena jako otevřená stavba s cílem přilákat co nejvíc návštěvníků. Otevřené bočnice bylo třeba uzavřít před deštěm nebo chladem z venku, ale snahou bylo je udržet co nejtransparentnější za využití fasády tvořené pouze jednoduchými skleněnými tabulemi a ocelovými lany. Taková konstrukce se dá přirovnat k tenisové raketě, kde předpjatá ocelová lana vytvářejí zavěšenou síť v meziprostoru, do něhož jsou skleněné panely zavěšeny. Skleněná fasáda stavby Markthal je největší svého druhu v Evropě a je natolik flexibilní, že dokáže odolat i silným větrům či bouřím.

Čelní fasáda je tvořena obložením z přírodního šedého kamene, který byl použit na podlahu tržiště i přidružené veřejné prostory. Tím je zdůrazněna barevnost interiéru.

Obrovská nástěnná malba, která pokrývá klenutý vnitřní prostor, „Roh hojnosti“ (Cornucopia), je dílem umělců Arno Coenena a Iris Roskam a její celková plocha 11 000 m2 z ní tvoří jedno z největších uměleckých děl v Nizozemí. „Cornucopia“ znázorňuje v nadměrných rozměrech obrazy produktů nabízených na trhu a dále také obrazy květin a hmyzu, jimiž se současní umělci hlásí ke slavným holandským mistrům a zátiším ze 17. století. Aby bylo dosaženo požadované ostrosti, byl celý obraz přenesený prostřednictvím softwaru Pixar. Obraz byl vytištěný na perforované hliníkové panely a pak připevněn na panely akustické kvůli ochraně proti hluku. Tisková podoba a rozlišení uměleckého díla je srovnatelná s fotografiemi v prestižním časopise, tištěnými na kvalitním lesklém papíře.

Díky objektu Markthal se stal Rotterdam místem, kde se poprvé objevil zcela nový urbanistický prvek – hybrid tržiště a obytného domu. Do budovy Markthal je umístěno přes 200 bytů o výměře od 80 do 300 m2.

  • Ateliér: MVRDV
  • Země: Nizozemsko
  • Město: Rotterdam
  • Realizace: 2014
  • Užitná plocha: 95 000.00m2
  • autor: MVRDV *
  • publikováno: * 5. 1. 2015

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři