Architektura / občanské stavby

Studio MVRDV a think tank The Why Factory demonstrují budoucnost bydlení pomocí variabilní instalace

Nizozemská kancelář MVRDV navrhla ve spolupráci s think tankem The Why Factory projekt reagující na narůstající problémy, jimž budou muset města v budoucnu čelit. Stavbu ze sytě barevných modulů lze variabilně nakonfigurovat podle aktuální situace. Každá z buněk se liší nejen svým výrazným zbarvením, ale především funkčním uspořádáním a vybavením.

EARCH.CZ , 8. 11. 2018

Jeden z nejznámějších ateliérů současnosti, nizozemští MVRDV představili koncept flexibilního modulárního bydlení. Projekt (W)ego se snaží zodpovědět na otázku „jak bude vypadat budoucí město?“. Architekti vyvinuli pestrobarevnou variabilní konstrukci na základě výzkumu přidruženého think tanku The Why Factory, který se zabývá problematikou vyčerpávání zdrojů, zahušťování populace a klimatických změn v souvislosti s rozvojem měst.

wegoFoto: EARCH

Zrealizovaný projekt MVRDV poprvé představili na loňském populárním festivalu designu Dutch Design Week. Vznikla zde instalace v podobě futuristického pop-up hotelu, který je možné přestavět do více variant. Po úspěšném uvedení potom vyrostla podobná instalace při příležitosti Bienále urbanismu a architektury v čínském Šen-čenu.

Celková koncepce (W)ego se zakládá na myšlence variabilního objektu – bydlení se má jednoduše přizpůsobit potřebám nájemníků, ať už to budou rodiny nebo studenti. Na druhou stranu ovšem projekt pracuje s hypotézou, že se s nárůstem populace budou stupňovat také nejrůznější přání a touhy. Proto je nutné brát v potaz prosazování kompromisů a potlačování vlastního ega, a to i v oblasti bydlení. Z tohoto důvodu je pro vznik každého (W)ego objektu klíčové využití participativního designu, jenž přispívá k vývoji co nejpřijatelnějšího řešení pro všechny. Pro spokojené bydlení v přelidněných městech totiž bude nutné konfrontovat vlastní sny s představami ostatních.

wegoFoto: EARCH

Každý ze zářivých pokojů je navržen pro rozdílné typy obyvatel. Fialový modul lemují poličky, v zeleném zase najdete žebříky a houpací síť. Sytě růžová část ukrývá vícepatrové apartmá a žlutá buňka slouží jako podkrovní byt. Barevné moduly se vrší na sebe podobně jako ve hře Tetris nebo při skládání lega. Stejně tak nabízí rozmístění jednotlivých částí různé možnosti konfigurace.

wegoFoto: EARCH

  • Ateliér: MVRDV
  • Země: Nizozemsko
  • Město: Eindhoven
  • Realizace: 2017

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři