Architektura / občanské stavby

Olověný Dušan 2012 | Domy kultuře

Finálový projekt soutěže studentů pražské Fakulty architektury "Olověný Dušan" poetickým způsobem pracuje s tématem proluky na Novém Městě pražském.

Tamara Horová , 10. 4. 2012

Foto: eArch
Na Novém Městě pražském v ulici Růžová je za vysokou, zelení obrostlou zdí schovaná zahrada. Vrata ve zdi jsou zamčená a klíč mají jenom na faře. Z ulice jsou přes zeď vidět dvě krásné věže – Jindřišská a věž kostela svatého Jindřicha.

Na toto místo jsem si vymyslela dva domy. Otevírají se jako vrátka do zahrady a tím i rozšiřují ulici. Mezera mezi domy odkrývá pohled na věže, zvědavé kolemjdoucí vybízí ke vstupu. Větší dům někam směřuje, někam se rozšiřuje, podobně jako kužel světla při promítání. Tvar větší hmoty udává funkci objektu. Do domu umisťuji kinosál a další prostory pro kulturní dění (víceúčelový sál, galerie). V přízemí chci dobrou kavárnu, která se v létě po celé délce objektu otevře do zahrady. Menší hmota bude v parteru sloužit přijatelné komerci – obchod designem. Další podlaží připadnou administrativě objektu. V nejvyšším patře s krásným výhledem bude sedět pan ředitel. V ulici před domy vznikne místo pro setkání.

Komentář poroty

Hravý, překvapivý, vrstevnatý, nepřerafinovaný a přesto chytrý, osobitý ženský přístup v milionkrát promletém tématu zástavby proluky. Dům jako pootevřená brána v uliční frontě do zahrady ve vnitrobloku je po všech stránkách poetický koncept. Odpovídá tomu i navržená náplň bohulibého kulturního obcování vrchovatě zalitého dobrou kávou. Vše jako by do sebe zapadalo; urbanistický vtip naznačující existenci a kvalitu zahrady ve vnitrobloku, design domů, stručně a poeticky popsaný koncept. Pochyby vzbuzovalo jen trochu paušální pojetí fasád. Ke křehkému konceptu a okolním domům vyznělo trochu tvrdě.

název

Nová scéna v Českém Krumlově

autor Tamara Horová

vedoucí práce Radek Kolařík

soutěž Olověný Dušan 2012

semestr zimní 2011/12

  • Autoři: Tamara Horová
  • Země: Česká republika
  • Město: Praha
  • Datum projektu: 2012

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři