Architektura / rodinné domy

Prostorný a kompaktní rodinný dům 11 x 11

Hlavní myšlenkou projektu bylo navrhnout zdánlivě kompaktní dům z homogenních materiálů o malé ploše vnějšího povrchu, ale zároveň s co největší možnou plochou užitnou.

Titus Bernhard Architekten , 27. 8. 2012

Dům 11 x 11 je následovníkem předchozího projektu Dům 9 x 9. Slouží čtyřčlenné rodině se dvěma dětmi jako obytná socha a ukazuje na exteriéru obraz své vnitřní organizace.

Tento dům je ikonou svých majitelů - manželů, pracujících v oblasti komunikací - je symbolický a postavený novou konstrukční metodou: vnější železobetonové a dřevěné stěny a dřevěná střecha z prefabrikovaných dílců jsou kryty vertikální fasádou tvořenou několika vrstvami tekuté izolace (Sealoflex) s černým povrchem, krytou dřevěnými lamelami (bez použití kontra-latí), procházejícími až ke hřebeni střechy.

Výrazný grafický charakter stavby je ve výsledku posílen proměnlivou hustotou a velmi přesným rozložením lamel, které umožňují bezproblémové odtékání vody a sněhu. Střecha i fasáda tak vytvářejí jakýsi veliký deštník, do kterého jsou precizně začleněny dřevěné okenní rámy.

Budova je celá podsklepená, obsahuje mimo sklep asi 182 m² obytné a užitkové plochy a velikost celkového objemu je přibližně 923 metrů krychlových.

Vnitřní organizace přízemí se společně s jádrem pro vedlejší využití projevuje volným open-plan prostorem, který jako prostorové kontinuum propojuje funkce obývacího pokoje - jídelny - kuchyně - schodiště. V horním patře jsou dětské ložnice s oddělenými koupelnami opticky propojeny vzdušnými místnostmi s přízemím, stejně tak propojuje obě patra i inscenované osvětlení.

Klíčová slova:

ArchiCAD Německo

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři