Architektura / rodinné domy

Rodinný dům na nožkách

Dům je realizován ve 3. zóně odstupňované ochrany přírody - CHKO Beskydy v místě s rozvolněnou zástavbou v sousedství lesních ploch.

Karel Janča , 23. 4. 2013

Po podrobném rozboru „malého urbanismu“ jsme se s investorem rozhodli pro dům, který bude řešen v jedné kompaktní hmotě s orientací po spádnici. Rozdílu výšek terénu je využito pro umístění krytého stání pro osobní automobily a zapuštěného suterénu. Hmotově se jedná o podsklepený jednopodlažní dům s obytným podkrovím. Vše se odehrává na jednoduchém klasickém podélném půdorysu.

Základní hmota domu je na úrovni suterénu odlehčena krytým stáním s dvojicí V podpor, na úrovni 1. NP potom ostře vyřezaným objemem kryté terasy na straně jihozápadní. Na severovýchodě je předsazen fragment vstupu. Na úrovni podkroví je střešní rovina rozšířena o 2 vikýře na severovýchodě a na jihozápadě o dominantní předsazený bohatě prosklený průběžný vikýř dětských pokojů a koupelny.

1.NP a podkroví je řešeno jako dřevostavba s rámovou konstrukcí (difusně otevřený systém), suterén jako železobetonový monolitický stěnový systém se zateplením. V interiéru je betonová konstrukce „podstavce domu“přiznána jako pohledová.

Povrchové úpravy vnějších povrchů odrážejí, podporují vjem domu- odlehčená vznášející se vzdušná část nad krytým stáním s dřevěnou větranou fasádou, část osazená na terénu a obrácená k „hmotnému“ lesu je obložena- „ukotvena“ těžším obkladem z přírodního kamene, střešní krytina a klempířské prvky jsou z předzvětralého titanzinku.

Publikovaný projekt je součástí Salonu dřevostaveb 2013 a je zařazen Ročenky Salonu dřevostaveb. Tu lze zakoupit na www.domesistore.com

Klíčová slova:

rodinné domy dřevostavby

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři