Sky Bridge 721 v Dolní Moravě Foto: Horský resort Dolní Morava
Architektura / krajinářská a zahradní architektura

Je přínosem nebo zátěží? Nejdelší visutá lávka na světě je v Dolní Moravě výšce 95 metrů

Ohromná lávka zavěšená na šesti ocelových lanech ve výšce až 95 metrů v Horském resortu Dolní Morava poutá mnoho pozornosti. Ambiciózní technický projekt však vedle nadšení budí i kontroverze.

EARCH.CZ , 17. 11. 2022

V květnu tohoto roku se pro veřejnost otevřela nová turistická atrakce Dolní Moravy. Visutá lávka Sky Bridge 721 spojila dva hřebeny Králického Sněžníku − údolí překonává ve výšce 95 metrů. Díky své délce 721 metrů se jedná o vůbec nejdelší podobnou konstrukci na světě, stojí za ní česká společnost Taros Nova.

Současná realizovaná varianta úzké lávky visící nad údolím vzešla z více než 100 zpracovaných verzí. Horský resort Dolní Morava stavbu nazývá „jedinečným technickým projektem na území České republiky“. Ambiciózní projet však již stihl mezi ohlasy plnými nadšením zaznamenat i kritiku. Přichází především ze strany ochránců přírody, kteří upozorňují na dlouhodobé ničení místního ekosystému turismem – sám Horský resort Dolní Morava udává, že ho každý rok navštíví na 100 000 návštěvníků. Podle Agentury ochrany přírody a krajiny ČR zase konstrukce lávky negativně ovlivní celkový ráz horské krajiny.

Sky Bridge 721 je součástí rekreačního areálu poblíž obce Dolní Morava v Pardubickém kraji. V nástupní výšce 1 125 metrů nad mořem propojuje protilehlé hřebeny Slamník a Chlum. Jeho trasa však bude pouze jednosměrná, zpět se budou turisté vracet po naučné stezce věnované zdejší historii a přírodě.

Foto: Sky Bridge 721 je součástí rekreačního areálu poblíž obce Dolní Morava.

Nový visutý most ale není jediným místním lákadlem. V jeho blízkosti se nachází i další atrakce jako Stezka v oblacích nebo Mamutí horská dráha. „Sky Bridge 721 není jen stavba. Je to most, který v sobě nese „myšlenku času“. Dokonalé výhledy, adrenalin a zážitky jsme chtěli obohatit také o genius loci, které místní hory ukrývají, a myslím, že se nám to povedlo,“ říká Tomáš Drápal, obchodní ředitel Horského resortu Dolní Morava. Sky Bridge 721 zůstane po dnešním slavnostním otevření v provozu již celoročně – návštěvníci si z něj tak budou moci vychutnat výhledy na pohoří zalité letním sluncem i pokryté vrstvami sněhu.

Foto: Lávka spojuje dva horské hřebeny a údolí překonává ve výšce 95 metrů.
  • Ateliér: Taros Nova
  • Země: Česká republika (Česko)
  • Město: Dolní Morava
  • Realizace: 2022
  • Investor: Horský resort Dolní Morava
  • Délka: 721 m
  • Výška nad zemí v nejvyšším bodě: 95 m
  • Šířka chodníku: 1,2 m
  • Tažná síla každého ze 6 hlavních lan: 360 t

Klíčová slova:

lávka most Dolní Morava

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři