Architektura / rodinné domy

Sofistikované bydlení v kopci aneb dům se skleněnou "hlavou"

Na svahu s působivým výhledem na město Warburg vyrostl rodinný dům, s vysoce prakticky pojatým architektonickým konceptem. Hlavní užitné místnosti vynikají výraznou dávkou transparentnosti a bourají často hranice mezi interiérem a exteriérem. Významně k tomu přispívají velkoformátové prosklené stěny z hliníkových fasádních, okenních a dveřních profilů Schüco.

Petr Herynek , 25. 11. 2014

Pozemek má půlkruhový půdorys a v jeho středu dříve stála budova z roku 1955. Stávající objekt byl v roce 1987 rozšířen o přístavbu v postmoderním stylu. Místní lidé stavbu příznačně nazývali "domem v kolébce".

Soutěž na nový projekt

Myšlenku starý objekt rekonstruovat majitel rychle přehodnotil. Po definitivní volbě novostavby byl Projekt svěřen do rukou čtyř místních architektonických firem. Požadavky byly vymezeny pouze těmito oblastmi: počet osob, transparentnost, otevřenost, moderní pojetí a energetická efektivnost objektu. Vítězný návrh předložila firma Ladleif Architekten z města Kassel. Je to mimořádný koncept, který charakterizuje podélné, tyčovité provedení budovy, posazené kolmo do svahu. Hlavní obytné zóny jsou umístěny ve dvou úrovních nad sebou, vždy s orientací v přední části s výhledem. V přízemí se nachází kuchyň s výraznou prosklenou plochou, umožňující rozhled. V horním patře mají majitelé obývací část s terasou a excelentním pohledem do okolí.

Dialog mezi moderními a pro danou oblast typickými materiály

Nejvyšší podlaží s přesahem má zezadu odvětrávanou fasádu z eternitových panelů v odstínu červeného vína. Okenní profily a osvětlovací prostory jsou do pláště z cementovláknitých desek integrovány v horizontální poloze. Fasáda v přízemí v sobě střídá transparentní a uzavřené plochy. Otevírá se směrem do údolí, kde celoprosklený roh v celé výšce patra umožňuje výhled do krajiny. Zpředu pod kuchyní a přilehlou terasou objekt sedí na podstavci z pískovce, který lemuje prostor kolem teras. Právě tento prvek do projektu navrací původní materiál, z pískovce jsou postaveny historické hraniční zdi ve svahu kolem pozemku.

Bez překážek mezi vnitřním a vnějším prostorem

Prosklené stěny významně přispívají ke kvalitě života v domě. Vizuálně i funkčně boří prosklené fasádní a posuvné systémy hranice mezi vnitřním a vnějším prostorem. Tím spíše, je-li možné tyto stěny otvírat.

Špičkové technologie

V rámci zasklených ploch byly vybrány vysoce kvalitní hliníkové profily. Vzhledem k subtilním rozměrům elementů bylo zapotřebí myslet také na vysokou statickou únosnost. Profily jsou vybaveny vysoce tepelně izolovanými bezpečnostními trojskly. Velikost těchto elementů i jejich váha vyžadují speciální technologii při kompletaci s hliníkovými profily i odpovídající techniku pro instalaci v místě realizace. Ve spojení s vysoce tepelně izolovanými profily německé značky Schüco a maximálně izolovanými profily dosahují elementy výborných U hodnot.

Instalace a odstíny

Profily pevných částí jsou zapuštěny na úroveň podlahy, pohyblivé plochy jsou vedeny na kolejnicích vsazených do podlahy. V celém prostoru je tak zcela bezbariérový přístup. Výjimečnost hliníkových profilů Schüco, instalovaných ve fasádě i střeše, spočívá také v jejich povrchové úpravě. Investor vybral kvalitní strukturovaný povrch TIGER v šedém odstínu a matném provedení, který krásně harmonizuje s čistotou a blyštivostí skla. Souhru barev na fasádě doplňuje výrazný odstín červeného vína, který kontrastuje s bílými plochami na zdech a stropech.

Energetická efektivita a soběstačnost

Vytápění domu zajišťuje kombinace kotle na pelety a plynového kondenzačního kotle. Teplou vodu po celý rok zajišťují solární termické kolektory, umístěné na ploché střeše. Rodinný dům je v obou poschodích vybaven podlahovým topným systémem a ventilačním systémem integrovaným do fasády. S takto „soběstačně“ nastavenými opatřeními dosahuje nová budova velmi dobrých výsledků ve spotřebě a úsporách energie.

Systémy: Schüco FW 50+.SI (pro pevné zasklení a střešní zasklení), Schüco AWS 75.SI (okenní systém), Schüco ADS 75.SI (dveřní systém), Schüco ASS 70.HI (posuvně zdvižné dveře, motorový pohon skrytý v rámu)

Klíčová slova:

Schüco Německo

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři