Architektura / rodinné domy

Standardní rodinný dům pro nestandartního klienta

Neobvyklý dům od polského ateliéru KWK Promes je chytrý nejen svým tvarem, ale i konstrukcí. Využívá přírodních materiálů a obnovitelných energetických zdrojů, takže jeho chytrost tkví i v tom, že je šetrný k životnímu prostředí.

Robert Konieczny , 8. 10. 2012

Projekt vyrostl za netypických podmínek: měl být postaven na dvou různých místech - poblíž Pszczyna a také na předměstí Berlína. Jelikož druhá lokalita ještě nebyla konkrétně zvolena, bylo hlavním úkolem navrhnout takový dům, který by mohl existovat kdekoli. Tak vznikl nápad "standardního domu", prvního v historii KWK Promes. Kruhový tvar půdorysu jej činí vhodným do jakéhokoli tvaru pozemku, svoboda ve volbě typu střechy jej činí univerzálním i v rámci omezení krajinným rázem, zatímco flexibilita jeho interiéru jej přizpůsobí podle individuálních potřeb rodiny.

Trvalá udržitelnost je hlavním ohniskem zájmu návrhu domu: byl navržen tak, aby respektoval okolí použitím přírodních stavebních materiálů a použitím obnovitelných energetických zdrojů. Použití prefabrikované dřevěné konstrukce umožnilo snížení nákladů na stavbu při současném udržení dobré kvality. Díky optimálnímu kruhovému tvaru půdorysu má objekt velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Eliminace tepelných mostů a používání zdrojů obnovitelné energie jsou tím, co nám dovoluje nazvat jej pasivním.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři