Architektura / bytové domy

Stanislav Fiala navrhl v Bělehradě velkorysý bytový dům s panoramatickými výhledy

V prominentní lokalitě hlavního města Srbska dokončil architekt Stanislav Fiala se svou kanceláří FIALA+NEMEC pozoruhodnou budovu nabízející exkluzivní apartmány. Budova vyniká použitými materiály, pečlivě řešenými detaily i jedinečnými výhledy na Bělehrad díky velkoplošnému zasklení od podlahy ke stropu.

EARCH.CZ , 1. 8. 2019

Bělehradská čtvrť Senjak patří mezi nejprestižnější bělehradské adresy. Své sídlo zde má hned několik ambasád i diplomatických rezidencí. Senjak se nachází v prostředí kopcovité krajiny tři kilometry od centra města. Díky tomu se odtud naskýtají daleké výhledy na celou metropoli.

Právě možnosti panoramatických pohledů na město využívá také nový apartmánový dům, který v Senjaku nedávno dokončila architektonická kancelář FIALA+NEMEC. Jako mnoho předchozích projektů (DRN na Národní třídě v Praze nebo rekonstrukci pražského Paláce Špork) navrhl tuto budovu tým pod vedením architekta Stanislava Fialy pro developerskou společnost SEBRE. Projekt bytového domu s apartmány ve vysokém standardu přitom stál u začátků podnikatelských aktivit SEBRE v srbské metropoli – i proto mu byla také věnována patřičná pozornost.

Bytový dům Puškinova v Bělehradě, FIALA+NEMEC. Zdroj: FIALA+NEMEC

Čtyřpodlažní budova s jedním podzemním podlažím nabízí pouze devět bytů a jeden penthouse – důraz byl totiž kladen především na velkorysost jednotlivých apartmánů, jejichž velikost se pohybuje od sto deseti po dvě stě padesát metrů čtverečních. Ke každému bytu navíc přiléhá soukromá terasa. Nepravidelný půdorys domu se přibližuje obdélníku, jižní stranu ovšem architekti zalomili tak, aby zajistili obyvatelům dostatek soukromí při pobytu na terase. Přízemní byty se pak otevírají do zahrady, pod kterou se nacházejí ještě krytá parkovací stání. 

„Počáteční záměr vytvořit bytový dům, který by uživatelům nabídl pohodlí, individualitu a soukromí rodinného domu, je na výsledku znát. Svažitý terén umožnil poměrně velký objem ukrýt ve vrstvách mnohaúrovňové zahrady, která je schopna nabízet uživatelům bytů pocit soukromí a individuálního komfortu,“ popisuje koncept návrhu Stanislav Fiala. 

Hlavní charakteristikou všech bytů jsou velkolepé výhledy, kterým se do jisté míry podřizuje prostorové řešení dispozic i celého domu. Byty otevírá terasám a pohledům na metropoli velkoplošné zasklení stěn díky použitým systémům Schüco. Zvenku je přitom cloní výrazné barevné markýzy.

Punc velkorysosti dodávají budově kromě prostorných dispozic především vybrané materiály. Jejich skladba i užití odpovídá rukopisu Stanislava Fialy. Dominuje jim zručná práce s pohledovým betonem, který se odhaluje v několika částech budovy. Na podlahy chodeb a koupelen pak architekti použili italský mramor, který podtrhuje celkovou úroveň prostor. Podlahy bytů pak tvoří masivní bílý dub. Pozornosti nemůže uniknout ani celá řada detailů, které byly provedeny s maximální pozorností. 

Bytový dům Puškinova v Bělehradě, FIALA+NEMEC © Jan Dytrych

Bytový dům Puškinova v Bělehradě, FIALA+NEMEC. Zdroj: FIALA+NEMEC

  • Autoři: Stanislav Fiala
  • Ateliér: Fiala + Němec
  • Země: Srbsko a Černá Hora
  • Stavebník: SEBRE, a.s.
  • Generální dodavatel: Hinton, a. s.
  • Město: Bělehrad
  • Ulice, číslo: Puškinova
  • Realizace: 2018
  • Foto ©: Jan Dytrych, FIALA+NEMEC

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři