Architektura / veřejný prostor a urbanismus

Brněnští studenti architektury navrhují nové využití olomouckého opevnění

Výstava využití olomouckého opevnění od studentů brněnské architektury. Foto: VUT Brno

Čtyřiadvacet studentských prací z brněnské Fakulty architektury VUT se snaží přijít s nápadem, jak vdechnout nový život prstenci obranných pevností, který obepíná Olomouc. Architekti ve svých pracích využívají potenciálu krajiny na hranici města, po které je rozesetý unikátní soubor jednadvaceti předsunutých fortů.

FA VUT Brno , 22. 1. 2022

Zvláštní pozornost je věnovaná reálnému využití fortu na Šibeničním vrchu ve spolupráci s olomouckými developery. Pětice studentských návrhů nabízí proměnu historického reduitu z 19. století uprostřed nově rostoucí obytné čtvrti do podoby nové olomoucké tržnice, zážitkového volnočasového centra zdravého životního stylu či pomyslného trezoru určeného široké veřejnosti i specializovaným uměleckým sbírkám.

„Město dnes hledá svou novou identitu, která nemůže být založena pouze na silné historii, ale právě na budoucnosti znovu uchopené periferii, kde již desetiletí dříme jedinečný systém fortového opevnění. Ten sdílí spolu s dálnicí, nákupními a logistickými centry zbytkové území na hraně města a krajiny, které spojuje pouze pás znevážené černozemě. A právě zde v onom znovu uchopeném systému nalezlo devatenáct studentů nový život i potřebnou organizaci. Adaptované forty se stávají ohnisky nového rozvoje a nečekaným pojítkem pro město, periferii i přilehlé vesnice, pro lidi i zvířenu, pro veřejné aktivity i zodpovědný postoj k budoucnosti vyčerpané Hané,“ vysvětluje pozadí vzniku výstavy architekt Vojtěch Jemelka z Fakulty architektury VUT.

  • autor: FA VUT Brno *
  • publikováno: * 22. 1. 2022
  • zdroj: * Tisková zpráva

Klíčová slova:

Olomouc studentský projekt

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři