Architektura / industriální a technické stavby

Urbánní farma - urbánní stodola

Projekt konverze textilní továrny a sousedící opuštěné zemědělské usedlosti na eko supermarket se právem může pochlubit Holcim Award Silver 2011 (oblast Asie a Tichomoří). Atrofující venkovská ekonomika je pozoruhodným způsobem reaktivována v duchu moderního urbanismu.

Lea Dostálová , 9. 10. 2013

Tovární budova je přeměněna v eko-supermarket. Ostatní objekty, jako například restaurace a tržiště jsou integrovány do rostinné výroby tím, že se sami stávají zemědělskými strukturami.

Projekt Urbánní farma - urbánní stodola je ekologickým nákupním centrem, zajišťujícím nezávadné potraviny pro bangkogskou čtvrť Rat Burana. Bio produkty budou pěstovány přímo zde a to s využitím metod ekologického zemědělství. Farma zároveň brání importu a prodeji ekologicky závadných produktů v oblasti.

Koncept obnovy zemědělské produkce na území o rozloze 1,4 hektaru v rámci rychle se rozvíjejícího Bangkoku se jeví jako životaschopný nejen zde, ale například také na Filipínách.

Projekt nabízí vzrušující pohled na to, jak by naše životní prostředí mohlo vypadat v budoucnu, za předpokladu, že si budeme klást ty správné otázky a pokusíme se na ně během analýz a při navrhování nalézt odpovědi. Komplexnost řešení problematiky ukazuje na široký záběr autorů, včetně schopnosti přesáhnout i do jiných disciplín (ekologie, sociologie,...).

Dle slov jednoho z autorů návrhu Singha Intrachooto by program měl zahrnovat farmu na pěstování zeleniny a hub o rozloze téměř 4000m2, pěstírny květin, tržiště s nabídkou čerstvých lokálních produktů a v neposlední řadě také jakýsi ekologický supermarket. "Naším cílem je navrátit zemědělskou produkci zpět do města," říká Intachooto.

Další informace o soutěži Holcim Awards najdete ZDE, nebo na Facebooku.

Přihlásit svůj projekt do soutěže můžete na stránkách Holcim Awards.

Klíčová slova:

Holcim Awards

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři