Architektura /

V Praze proběhne konference o probíhající rekonstrukci funkcionalistické budově Elektrických podniků

Jak se rekonstruuje jedna z největších a nejpůsobivějších památek meziválečné funkcionalistické architektury? Palác Elektrických podniků v pražských Holešovicích prochází v současné době obnovou. Srdečně vás zveme na konferenci s předními odborníky o historii stavby i specifikách rekonstrukce ve čtvrtek 21. března do Národního technického muzea. Vstup na konferenci je zdarma.

TaK Architects , 11. 3. 2019

Velkorysý objekt Palác elektrických podniků podle návrhu architektů Adolfa Benše a Josefa Kříže byl dokončen v roce 1935. Ve své době platil za největší administrativní budovu v Praze a současně byl ukázkou moderních stavitelských postupů a technologií. Jak se přistupuje k rekonstrukci prostor, které čítají téměř 35 000 metrů čtverečních? Nejen o tom budou hovořit přední odborníci během konference ve čtvrtek 21. března v Národním technickém muzeu.

„Více než 80 let byla budova bývalých Elektrických podniků v provozu. Stavba jako taková odrážela společenskou úroveň i ambici naší první republiky. Vlivem střídání vlastníků i nevhodných stavebních zásahů postupem let strádala, až se dostala do havarijního stavu. V roce 2018 začala rozsáhlá rekonstrukce, kterou máme na starost. Už příští rok se do ní nastěhují první nájemci z řad celosvětových reklamních agentur,“ říká Marek Tichý z kanceláře TaK architects. „Během konference vám představíme historický kontext stavby, specifika rekonstrukce historických budov a hledání jejich nových funkcí v současnosti a zaměříme se také na problematiku použitých materiálů i z pohledu památkové ochrany,“dodává. Konference se zúčastní přední odborníci z ČVUT, NPÚ či Kloknerova ústavu.

Foto: EARCH

Vstup na konferenci je zdarma, účast je nutné potvrdit pomocí formuláře na webu http://www.tak2002.cz/konference-ep/ nebo na telefonním čísle 272 730 714. Začátek konference je od 9.00 hodin.

Program:

Úvodní slovo | Karel Ksandr, generální ředitel Národního technického muzea

Prvorepublikové paláce na rozcestí | Radomíra Sedláková, Fakulta stavební ČVUT, Národní galerie v Praze

Historická a současná architektura – hledání nové funkce a rovnováhy | Marek Tichý, architekt projektu

Dilemata památkové péče při plánování obnovy paláce Elektrických podniků | Ondřej Šefců, ředitel Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Praze

Promítání filmu z cyklu Hledání ztraceného času

Problematika hlinitanových cementů a základových konstrukcí budovy | Jiří Kolísko, generální ředitel Kloknerova ústavu ČVUT v Praze

Diagnostika keramického obkladu fasády | Milan Hrabánek, zástupce vedoucího zkušebního oddělení Kloknerova ústavu ČVUT v Praze

Možnosti tepelné ochrany funkcionalistických staveb | Jiří Šála, Centrum pasivního domu

Diskuze

Odborné setkání připravila architektonická kancelář TaK a odborný garant Národní památkový ústav ve spolupráci s Národním technickým muzeem a Kloknerovým ústavem ČVUT v Praze. Všechny instituce se nemalou měrou podílely na přípravě a návrhu obnovy.Veškeré informace o konferenci naleznete na stránkách ateliéru TAK, událost je také na facebooku.

Foto: EARCH

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři