Architektura / interiér

Vídeňská restaurace Motto u řeky

Svátek zamilovaných můžete využít k romantické večeři v příjemné designové restauraci. Pokud to nemáte daleko do Vídně, pak se jistě musíte podívat do té s názvem Motto am Fluss.

Anja Merz , 14. 2. 2012

Rozbor lokality

Centrum města Nejoblíbenější částí pobřeží Dunaje ve Vídni je místo, kde se nachází restaurace "Motto am Fluss" - mezi katedrálou svatého Štěpána a nejnavštěvovanějším trhem Karmelitermarket, tedy mezi historickým starým městem a moderní částí Vídně, s úchvatným výhledem na dolní Donaustraße. Na tomto místě se Vídeň stává skutečnou kosmopolitní metropolí s pulzujícími proudy lidí a rušnou dopravou.

Přístav Odnepaměti sloužilo toto místo Vídni jako přístav a nově zde byl také postaven přistávací můstek pro katamarány linky Twincityliner, která spojuje Vídeň a Bratislavu. A dnes si zde navíc návštěvníci města vychutnávají atmosféru nábřeží, úspěšné podnikatelky a ukvapené sekretářky tudy spěchají se svou ranní kávou do práce, veselé skupinky mladých lidí se tu po západu slunce schází a vyráží odtud do nočních klubů. Podél kamenných zdí zde posedávají mladí tatínkové s kočárky a to nejen v neděli. Po celý rok a hlavně v zimě si sem senioři v doprovodu svých psů chodí zaběhat podél trati vídeňského metra od architekta Otty Wagnera. Zkrátka tady město nikdy nespí.

Rozbor návrhu

Benátky padesátých let Různé funkce a do detailu propracovaný design stavby "Motto am Fluss" jsou rozprostřené ve dvou úrovních a připomínají atmosféru Benátek 50. let. Podobně jako v tomto italském městě je restaurace celá obklopená vodou a vplouvání a vyplouvání lodí je možné pozorovat z osvětlené plošiny. Vnitřní zařízení baru a restaurace je nedbale elegantní a je výsledkem uměleckého řemesla s citem pro námořní život. Za doprovodu dobré hudby se zde podávají nové kreace z nápojového lístku a lidé mohou ve společnosti a v příjemném prostředí povečeřet. Interiéru přistávacího můstku dominuje hi-tech diagonální konstrukce z ocelových trubek. Jemné elegantní formy podobné prvotnímu italskému industriálnímu designu, který se vyvíjel pod vlivem amerického způsobu života na počátku 50. let, činí tuto restauraci přímo impozantní. Umělecky vzorovaná dlažba a obklady stěn v obchůdku jsou kombinovány s osvětlenými stojany z třešňového dřeva a s lesklými černými deskami stolů v restauraci.

Pohyb, dynamika, voda, vzduch, světla velkoměsta, pěna z lodních turbín – to vše se odráží v různých zrcadlových osvětleních, která jsou volně rozmístěna v tomto nábřežním „pupku“.

Lesklý čalouněný nábytek potažený černým sametem a s lemováním v pastelových barvách různých odstínů přináší pocit komfortu a útulnosti. Elegantní stylové mosazné hodiny nad vchodem do kuchyně připomínají kulturu cestování, respektive přesnost jízdních řádů.

Maminčina kuchyně Z horní paluby "Motto am Fluss" je úžasný výhled na kanál, panorama vnitřního města až k horizontu, kde se rýsuje hora Kahlenberg.

Přímo pod úrovní této plošiny proudí řeka a městské doprava. Posezení působí lehce a vzdušně a lze si z něj pohodlně užívat slunce. Shora lze pozorovat vnitřní prostory kavárny a nabízí se tak možnost nahlédnout do procesu přípravy jídla v černé litinové troubě – celá atmosféra se všemi vůněmi tak navozuje pocit domova, skoro jako u maminky v kuchyni. Strohost dlouhých hrubě opracovaných dřevěných stolů se rozbíjí kombinací s bílými kuchyňskými židlemi a klasickými židlemi Eames – hosté i personál se zde cítí jako jedna rodina bez pocitu oddělení prostoru před a za pultem.

Vzpomínka na Andrea Doria Rafinovaný design a důmyslný management jsou základem pro nekomplikované soužití různých společenských vrstev, jako jsou lidé typu „Jet-set“, pracující v kancelářích, kluboví návštěvníci nebo milovníci nedělních „brunch“. Proslulé benátské opulentní oslavy a tamní slavný Harry´s Bar připomínají po všech stránkách životní styl ve Vídni a její "Motto am Fluss". Proto jsou také toalety vyzdobeny benátskými zrcadly a v protáhlých společenských prostorách jsou stěny obležené dřevem se vsazenými výklenky k sezení, které na uměleckých tapetách ve stylu Piero Fornasetti zobrazují historické Laguna City. Jedna z nejkrásnějších parních lodí kdy postavených, elegantní a osobitá italská loď SS Andrea se potopila 26. července 1956. Stalo se tak po srážce s lodí MS Stockholm nedaleko břehů ostrova Nantucket. Jeden z těchto výklenků je proto věnován replice kabiny 1. třídy lodi Andrea Doria, čímž byla také složena pocta jejímu návrháři Gio Ponti a jeho dílu proslulému svou lehkostí a jemností.

  • Ateliér: BEHF Architects
  • Spolupráce: Anja Merz
  • Země: Rakousko
  • Stavebník: Motto Group - Bernd Schlacher
  • Město: Vídeň
  • Ulice, číslo: Franz Josefs Kai / Vorkai, zastávka lodí „Wien City“
  • Realizace: 2010
  • Užitná plocha: 659.00m2

Klíčová slova:

BEHF Rakousko restaurace Vídeň

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři