Architektura / občanské stavby

Ytong. Ytong. Ytong… v polyfunkčním domě Tatra Centrum v centru Martina

Průvodce novostavbou polyfunkčního domu Tatra centrum v Bernolákově ulici v Martině by si mohl připadat jako Zdeněk Srstka s jeho nesmrtelnou hláškou z filmu Rozpuštěný a vypuštěný. Zatímco ve filmu byly všude kolem kachny, v novém domě je doslova všude Ytong.

Xella CZ , 16. 12. 2019

Nový polyfunkční dům vyrostl pod taktovkou investora, společnosti TATRA CENTRUM, s.r.o., v místě, kde ve 2. polovině 20. století působila firma Tatranábytok, ve své době největší slovenský výrobce židlí. Historie Tatranábytku se začala psát už na konci 19. století, ale společenské změny v roce 1989 výrazně ovlivnily hospodářský život i v Martině. Jedním z mnoha důsledků byl v roce 2010 i konec výroby židlí a úpadek slavného výrobce. Atraktivní lokalita v centru města, v těsné blízkosti nákupního centra, Obchodní akademie, Univerzitní nemocnice a náměstí SNP, se však o svou budoucnost bát nemusela. Jedním z důkazů je i nový polyfunkční dům Tatra centrum, který v lokalitě nahradil původní starý pavlačový dům. Výstavba domu začala v září 2015 a trvala přibližně dva roky. Z pohledu „stavaře“ a investora je objekt zajímavý tím, že je „komplet“ postavený z materiálů Ytong.

Ing. arch. Dušan Holan, jednatel a majitel společnosti TATRA CENTRUM, měl dlouholeté zkušenosti s materiály Ytong a velmi pozitivní vztah k materiálu jako takovému. U novostavby tak byl nejen v roli investora, ale i autora projektu, který využívá všech výhod systémového řešení Ytong. „Prosazuji jej všude, protože je univerzální a pracovat s ním je opravdu snadné.“ říká Dušan Holan. Snaha o minimum tepelných mostů souvisela s potřebou postavit bytový dům patřící do kategorie s téměř nulovou potřebou energie (třída A0). „V domě je z materiálu Ytong – kromě skla – úplně všechno.“ dodává s úsměvem ing. arch. Dušan Holan.

Foto: eArch

Pilířové tvárnice měly v Martině československou premiéru

Na domě jsou například na čelní fasádě použity pilířové tvárnice Ytong, které investor použil jako první na území bývalého Československa. „Původně nám statik tvrdil, že je u domu se čtyřmi podlažími není možné použít, kvůli tomu jsem zvažoval i snížení výšky o jedno patro, ale ani tam mu to nevycházelo. To už se mi nezdálo, protože podle podkladů firmy Ytong to neměl být problém. Požádali jsme proto dalšího statika o kontrolu a ten nám potvrdil, že to samozřejmě i se čtyřmi podlažími možné je.“ vysvětluje jednatel investora ing. arch. Dušan Holan.

Výrobky Ytong na stěnách, stropech a střeše domu

Pro obvodové zdivo jsou použity standardní tvárnice YTONG Standard P2-400 s tloušťkou zdiva 300 mm, v 1. patře pak navazují tepelněizolační tvárnice Lambda YQ P2-300 s tloušťkou zdiva 450 mm. Ze sortimentu Ytong nechybí ani překlady či UPA profily, na střeše jsou navíc i stropní panely Ytong a na severní straně pak stropy Ytong Komfort. Masivní střechu z Ytongu mám i na svém rodinném domě a dlouhodobě oceňuji její ochranu před přehříváním interiéru. I v roli investora bytového domu byly pro mne materiály Ytong skvělou volbou – jako investor máte k dispozici ucelené a systémové řešení s jednoduchou a rychlou instalací a výbornými parametry. Z jednoho materiálu se dá postavit celý dům, a pokud realizační firma dodrží stanovené technologické postupy, dostane investor dům staticky pevný, bez rizika prasklin a s výbornými tepelně izolačními vlastnostmi.“ objasňuje důvody pro jeden materiál na celém domě ing. arch. Dušan Holan.

Foto: eArch

Ytong se plně uplatnil i v interiéru polyfunkčního domu

Kromě stěnových tvárnic, vnitřních omítek a hlazené stěrky s extra hladkými povrchy Ytong jsou v domě i schodišťové stupně, u nichž investor oceňoval jednoduchou instalaci a možnost okamžitého použití. Z hladké stěrky a jejího vzhledu mají užitek obyvatelé domu, ale pro její použití měl důvod i Ing. arch. Dušan Holan: „Líbila se nám možnost snadné opravitelnosti, pro nás to byl hlavní důvod. Zvažovali jsme proto sádrové omítky, ale když nám pan Mitický z Ytongu nabídl tento produkt, volba byla jasná.“

Výhody systémového řešení Ytong na martinském polyfunkčním domě shrnuje Ing. Slavomír Mitický, odborný poradce pro projektanty ze společnosti Xella Slovensko, spol. s r.o.: „V projekční fázi jsme mohli s autorem projektu postupně napojovat všechny prvky stavebního systému Ytong - od první zděné řady tvárnic až po realizaci pultové střechy systémem Ytong Komfort. Všechny výrobky mají stejné materiálové složení, což zajistilo maximální kompatibilitu všech stavebních prvků i ve vztahu k budoucímu chování stavby, například z pohledu objemových změn. Materiály se budou chovat stejně a na objektu tak nevzniknou problémy vyvolané v důsledku použití různých stavebních systémů s odlišnými vlastnostmi. Významná je i role podpory firmy Xella od projektu až po realizaci, kde investor komunikoval celou výstavbu s jedním technickým poradcem a s jedním obchodním zástupcem se řešily všechny dodávky materiálu, či nestandardní požadavky na stavbě. Objekt dostal od společnosti Xella a produktů Ytong maximální podporu i v podobě konkrétních lidí, kteří byli nápomocní až po realizaci posledních prvků našeho systému. V tomto konkrétním případě to byly omítky Ytong.“

Foto: eArch

  • autor: Xella CZ *
  • publikováno: * 16. 12. 2019
  • zdroj: * Reklamní sdělení

Klíčová slova:

Ytong Xella polyfunkční dům

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři