Architektura / občanské stavby

Z dálniční bariéry uprostřed města v živou promenádu

Studio vyhrálo před dvěma lety architektonickou soutěž na úpravu městské dálnice. Architekti vytvořili ze zapomenuté překážky atraktivní park plný rostlin lokálního původu. V mnoha ohledech může být tento příklad inspirací i pro naše hlavní město.

MVRDV , 9. 6. 2017

Bývalá dálnice v samém srdci Soulu se změnila v most pojatý jako vesnice plná vegetace. Vznikl tím park dlouhý celých 983 metrů, který pokrývá padesátka korejských rostlin od stromů přes keře až po květiny. Celkem jej bude pokrývat až vzrostlých 24 000 rostlin. Název projektu Seuollo vznikl jako korejský překlad anglického výrazu „skygarden“.

Pěší most vedle soulského hlavního nádraží je dalším krokem směrem k vytvoření zelenějšího, příjemnějšího a atraktivnějšího města, především co se týče právě oblasti okolo železniční stanice.

Soutěž vyhrála kancelář MVRDV v květnu roku 2015. Od té doby bylo hlavním úkolem přeměnit silniční nadjezd ve veřejnou zahradu na železobetonové konstrukci ve výšce 16 metrů nad zemí. Při návrhu museli brát architekti v potaz, že zásahem změní život tisícovek lidí, kteří přecházejí centrem Soulu každý den. Od začátku se proto zabývali potřebou oživit zapomenutou, avšak existující komunikaci a tím vytvořit zelený symbol, který se stane katalyzátorem dalších podobných snah ve čtvrti hlavního města Jižní Korey. Nová schodiště a mosty spojují most s hotely, obchody a parky.

  • Ateliér: MVRDV
  • Země: Jižní Korea
  • Město: Soul
  • Datum projektu: 2015
  • autor: MVRDV *
  • publikováno: * 9. 6. 2017

Klíčová slova:

MVRDV

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři