Architektura / krajinářská a zahradní architektura

Zahradní domek, skleník, kůlna a chatka v jednom. Variabilní objekt z Finska lze přizpůsobit na míru

Užívat si pobyt v přírodě s nerušeným výhledem do okolí nebo pouze relaxovat na vlastní zahradě a přitom pěstovat zeleninu i květiny. Modulární chatka od finských architektů a designérů může sloužit různým účelům. Lze ji navíc přizpůsobit přesně na míru vlastním potřebám.

EARCH.CZ , 14. 5. 2020

S konceptem jednoduchého přístřešku přišla finská designérka interiérů Linda Bergroth spolu s architektem Ville Harou ze studia AVANTO architects už v roce 2010. Objekt navrhli pro finskou zahradnickou společnost Kekkilä Garden, která jej začala také sériově vyrábět. Hlavní výhodou projektu měla být variabilnost založená na modulární konstrukci, jejíž velikost i podobu lze měnit podle individuálních potřeb majitelů.

Objekt umožňuje celou řadu využívání. Kombinuje vlastnosti zahradní pergoly, skleníku, chatky pro trávení volného času i kůlny ke skladování zahradního náčiní. Kromě praktičnosti mobilní stavby ale autoři kladli silný důraz také na její estetickou stránku, u které se projevuje minimalistické zpracování typické pro skandinávský design doprovázené celkovou kvalitou materiálů a provedení.

 

Modulární chatka, Linda Bergroth + Ville Hara (AVANTO architects) © Arsi Ikäheimonen 

 

Konstrukce chatky sestává z jednotných prefabrikovaných modulů, jejichž kombinací lze vytvořit různě velké prostory. Modulární konstrukce z finské borovice a bezpečnostního tvrzeného skla zároveň usnadňuje sestavení objektu přímo na místě, které lze provést prakticky pouze za pomocí šroubováku. Majitel si také může vybrat z různého barevného provedení. Kromě prosklené části s automaticky otevíranými otvory pro regulaci teploty objekt nabízí také dřevěnou „skříň“ sloužící jako kůlna ke skladování zahradního vybavení. 

Prototyp projektu si zařídila jeho autorka Linda Bergroth přímo na břehu odlehlého finského ostrova jako svůj vlastní letní domek. Chatku doplnila o dřevěnou podlahu, solární panely pro zajištění osvětlení a jednoduché schody ze starých cihel. Díky proskleným stěnám tak dochází ke splynutí interiéru s okolní přírodou. Základní velikost chatky se pohybuje okolo 10 metrů čtverečních. Objekt byl určen především pro trh ve skandinávských zemích.

 

Modulární chatka, Linda Bergroth + Ville Hara (AVANTO architects) © Arsi Ikäheimonen 

 

Už dnes 14. května proběhne také online přednáška finského studia AVANTO architects v rámci cyklu Severská cesta, kterou od 19:30 nabídne spolek KRUH a Centrum architektury a městského plánování na svých facebookových profilech.

 

Modulární chatka, Linda Bergroth + Ville Hara (AVANTO architects) © Arsi Ikäheimonen 

 

  • Ateliér: AVANTO architects
  • Země: Finsko
  • Realizace: 2010
  • Užitná plocha: 10.00m2
  • Klient: Kekkilä Garden

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři