design /

Betonová koupelna On Club

Moderně pojatá betonová koupelnová deska se nachází v samém srdci města Prahy, na Vinohradech. Koupelnový solitér pro vinohradský ON Club se stal nevšedním doplňkem rekonstrukce interiérů v podzemí historické stavby.

Vít Hanuš , 25. 7. 2012

Vizí architekta byla centrální část koupelny, která se měla stát dominantou prostoru. Tvar, materiál, barva, struktura – to vše se mohlo téměř libovolně přizpůsobit vlastnímu architektonickému návrhu. Progresivní technologie betonáže vyvinutá společností Concereto a Experimentálním centrem ČVUT v Praze zajistila prakticky neomezené možnosti a jen díky tomu se podařilo vytvořit design, který jde ruku v ruce s funkčností.

Estetika betonového monolitu byla jen jedním důvodem pro jeho volbu, jelikož bezespárý produkt poskytl koupelně především čisté prostředí, které je i při každodenní zátěži nočního života nezbytné. Právě beton připravený ze sklářských písků, nejčistšího bílého cementu, armovaný skleněnými vlákny je schopen odolávat dlouhou dobu a zachovat si svou krásnou tvář. Umyvadla zabudovaná v desce vytvořila prvek, který není nikterak rušen nepřesnostmi, osazením dílců a spárami jednotlivých dílů. Po finálním přeleštění beton získal svůj skelný lesk a po impregnaci nezávadnými vosky svou chemickou nepropustnost.

Finální realizaci výrobku předcházela technická příprava, kde bylo nutno zohlednit všechny parametry připravovaného solitéru a požadavky investora. Koupelnovou desku pak provázel proces architektonického i statického návrhu, aby mohla v závěru vzniknout dílenská dokumentace, podle které byl díl za dílem formy sestaven tak, aby odlitý beton vytvořil požadovanou geometrii. Jelikož byla forma na betonový výrobek ručně vytvářena, mohl být každý otvor či prostup důkladně plánován a rozměřen, aby vše sedělo na svém místě tak, jak má.

Rukopis Ing. arch. Petra Vlacha z ateliéru FreeDesign ozvláštnil interiér. Jeho návrhy pro společnost Concereto ukazují nové možnosti betonu a jeho účelné a praktické uplatnění v nábytkářském odvětví. Koupelna na Vinohradech se díky tomu pyšní svou přesnou geometrií, na které se podílelo mnoho rukou zručných řemeslníků. Projekt tak opět boří mýty o betonu jako nevzhledné dominantě šedých dekád socialistické výstavby a ukazuje krásu a různorodost betonu jako umělého kamene složeného čistě z přírodních surovin. I proto dnes mohou vznikat realizace koupelen, kuchyní, obývacích pokojů, barů, recepcí či kanceláří z betonu, které mají svou architektonickou hodnotu a jsou hodny sochařského mistra. Více informací o betonovém nábytku, možnostech výroby či spolupráce pro architekty můžete nalézt na webových stránkách www.concereto.cz

  • Autoři: Petr Vlach
  • Ateliér: Free-design s.r.o.
  • Země: Česká republika (Česko)
  • Generální dodavatel: Concereto s.r.o.
  • Město: Praha 2
  • Ulice, číslo: Vinohradská 1789/40
  • Realizace: 2011

Klíčová slova:

beton koupelna

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři