design /

Designová svítidla - 3. díl: Druhy interiérových svítidel

Ve třetím díle seriálu o designovém osvětlení vás seznámíme s druhy osvětlení a jejich specifiky. Výběr správného osvětlení totiž ovlivňuje podstatně více faktorů než jen samotný vzhled.

Zuzana Novotná / Jaroslav Sládeček , 9. 2. 2015

Primárně bychom měli dbát především na funkčnost – osvětlení by mělo dostatečně osvětlovat místnost a přitom nás neozařovat a nevytvářet nepříjemné kontrasty. Dalšími kritérii jsou materiál a tvar svítidla, druh vyzařování či světelný zdroj a jeho barva. Ve výsledku jde pochopitelně o design produktu a jeho sladění s prostředím, do kterého je určen. V dnešním článku se zaměříme na rozdělení svítidel dle způsobu instalace.

Přisazená svítidla

Nejčastěji používaný způsob instalace se uplatní především v místnostech s nižší světlou výškou. V menším prostoru působí přisazená svítidla lépe, neboť opticky nezmenšují prostor. Přisazená svítidla jsou vhodná především tam, kde nám výška nedovolí instalaci svítidel závěsných a kde konstrukce stropu neumožňuje vestavnou montáž svítidel.

Přisazené svítidlo MILAFoto: eArch
Přisazené svítidlo RUNDOFoto: eArch

Vestavná svítidla

Tento typ instalace je náročnější na realizaci, odměnou je nám ale osvětlení, které při zachování parametrů světelnosti nejméně ovlivňuje vzhled interiéru. Vestavná svítidla jsou výhodná především v prostorech, kde nechceme už tak malou světlou výšku opticky ještě zmenšit. U nízkých místností s dostatečným prostorem v podhledu jde tak o ideální volbu.

Vestavné svítidlo LINAFoto: eArch
Vestavné svítidlo GATUFoto: eArch

Závěsná svítidla

Pokud jsou rozměry osvětlované místnosti dostatečné (ideálně s výškou stropů nad 3 metry), použití závěsných svítidel se přímo nabízí. Nejenže vynikne design svítidla, ale můžeme také plně využít světelně – technické vlastnosti svítidel. Některá závěsná svítidla mají nepřímou složku osvětlení, která zajistí osvětlenost stropu a tím i optické zvětšení prostoru. Odrazem od stropu vzniká příjemné difuzní prosvětlení prostoru. Snižuje se kontrast jasů mezi stropem a svítidlem a osvětlenost prostoru je proto rovnoměrnější než u přímého osvětlení. Při instalaci nepřímo svítících závěsných svítidel je třeba dbát na dostatečný odstup od stropu, neboť krátký závěs svítidla způsobí vznik příliš jasné plochy nad svítidlem. Kromě osvětlení nad jídelním stolem bychom nikdy neměli svítidlo svěšovat níže než je výška nejvyššího uživatele prostoru.

Závěsné svítidlo SANTFoto: eArch
Závěsné svítidlo ELUMIFoto: eArch

Nástěnná svítidla

Vhodným doplňkem ostatních typů použitých svítidel v interiéru mohou být svítidla nástěnná. Ideální je případ, kdy je design různých typů svítidel sladěn do harmonického celku. Nejčastěji se nástěnná svítidla používají v ložnicích, koupelnách, obývacích pokojích a jídelnách. Ideální montážní výška je 1,5 – 2,5 m. U nižších místností je třeba dát pozor na to, aby svítidla nebyla instalována blízko pod stropem.

Nástěnné svítidlo ARBOFoto: eArch
Nástěnné svítidlo INDIFoto: eArch

Stojací svítidla

Jediný typ svítidla, kde nemusíme příliš řešit jeho instalaci. Stačí zásuvka a dostatečně dlouhý přívodní kabel. Výhodou je tak možnost změny osvětlení například při úpravě rozmístění nábytku v interiéru. Stojací svítidlo je zároveň významným designovým prvkem interiéru. Jeho vzhled může doplnit ostatní typy svítidel či být naopak výrazně odlišný a učinit tak z lampy výrazný prvek. Ideální jsou na přisvětlení pracovních stolů, míst pro čtení nebo jako tlumené doplňkové osvětlení při sledování televize.

Stojací svítidlo LEIRAFoto: eArch
Stojací svítidlo ARBOFoto: eArch

Seriál o zákulisí české ‚světelné‘ školy vzniká ve spolupráci se společností HALLA, a.s., která je významným českým výrobcem a vývozcem designových svítidel.

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři