Novinky a názory / zprávy

Architekt Pavel Nasadil zvítězil s fotografiemi africké věznice v soutěži Czech Press Photo

Pro úspěšného českého architekta Pavla Nasadila představuje fotografie v posledních letech velkou vášeň, které věnuje mnoho času. Oficiální cestou ji nikdy nestudoval, přesto se aktuálně může těšit velkému ocenění právě na poli fotografie. Se svou sérií z věznice pro mladistvé v Sieře Leone zvítězil v kategorii Problémy dnešní doby prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo 2018.

Matěj Beránek , 29. 11. 2018

Většina lidí zná Pavla Nasadila jako úspěšného architekta působícího v pražském ateliéru FAM Architekti. Architekturu studoval na ČVUT a Akademii výtvarných umění v Praze, po absolvování založil se svým spolužákem roku 2005 vlastní studio FAM Architekti. O tři roky později se stal partnerem v britské architektonické kanceláři Feilden+Mawson. Posledních několik let se ovšem stále intenzivněji věnuje také fotografii. V uplynulých letech absolvoval několik zahraničních workshopů s reportážním fotografem Janem Šibíkem, kterého Nasadil označuje za svého hlavního učitele.

„Fotografováním trávím veškerý volný čas, který si sestavuji právě podle potřeby focení. Nejlépe se mi pracuje v zahraničí, kde se mohu odpoutat od práce a plně se soustředit. Pro mne je důležité snažit se téma zpracovat do hloubky. To má fotografie společného s architekturou,“ komentuje Nasadil. 

Přestože Nasadil fotografii nikdy na vysoké škole nestudoval, zaznamenal v jejím oboru před několika dny veliký úspěch. Se svou sérií z věznice pro mladistvé v Sieře Leone zvítězil v kategorii Problémy dnešní doby prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo, která každoročně oceňuje nejlepší snímky důležitých politických a společenských událostí uplynulého roku.

Foto: eArch

Do Západní Afriky Nasadil cestuje dlouhá léta, kdysi tam navíc pracoval jako architekt. „Do Sierry Leone jsem se vrátil letos v lednu již podruhé a za dva měsíce se tam vracím potřetí.“

O sociální témata se prý Pavel Nasadil z profese architekta zajímal vždy, konkrétně věznicím se pak věnoval už jako student na AVU. „Ztráta svobody a to, co s tím souvisí, je pro mladé lidi velkou tragédií. V Sierra Leone existují tři nápravná zařízení pro mladistvé. Na podmínky v nich dohlíží jedna místní neziskovka, která mi dala důvěru a dovolila mi navštívit opakovaně všechny tyto věznice a s mladými delikventy hovořit a fotografovat je. Mám zaznamenané jejich příběhy, často neuvěřitelné.“

„Nejsilnější příběh je od šestnáctileté Aminaty, kterou odsoudili na 25 let za zabití v sebeobraně. Ve věznici je jako holka jediná, ubytovali ji v kanceláři, protože nemají ženské oddělení. Je tam sama, nemá si s kým povídat, ani hrát. Její jedinou nadějí je úspěšné složení maturitní zkoušky, díky kterému by mohla dostat milost,“ vypráví architekt.

Foto: eArch

Podmínky v podobných věznicích jsou podle Nasadila tristní – a to jak po materiální, tak především i po sociální stránce. V nenápadných objektech v centrech měst tráví mladí vězni celé dny za mřížemi, protože na platy strážců nejsou peníze. Na vězeňské nádvoří se tak dostanou jen příležitostně.

„U obviněných se nepodporuje žádná aktivita, nudí se. Jednou za týden si mohou zahrát na dvoře fotbal. Mají mizernou naději na plnohodnotný život. Jejich rodiny se od nich většinou odvrátily, pokud nebyli sirotci. Peníze na právní pomoc nemají a proto jim pomáhá nezisková organizace Prison Watch. Pokud dostanou tito mladiství dlouhý trest, po vypršení 18 let jsou převezeni do věznice pro dospělé. Z návštěvy jedné z nich jsem poznal, že toto pro ně znamená konečnou,“ popisuje své zkušenosti. 

Ve fotografování sociálních témat plánuje Pavel Nasadil pokračovat. Aktuálně dostal nabídku od dánského institutu proti mučení DIGNITY, který se finančně podílí na monitoringu věznic v Sieře Leone. „Kdo ví, třeba bude moje práce k dobru,“ uzavírá architekt a fotograf.

Jedním z nejznámějších projektů Pavla Nasadila je dřevěná chata u Máchova jezera, za kterou ateliér FAM Architekti získal cenu na přehlídkách Grand Prix 2015 i Česká cena za architekturu 2017. Úspěch v letošním 24. ročníku soutěže Czech Press Photo je ovšem pro Nasadila prvním oceněním na poli fotografie. O vítězství v kategorii Problémy dnešní doby se Nasadil se svou sérií dělí s dokumentárním fotografem Martinem Trabalíkem, který uspěl s fotografií uprchlické rodiny v Bangladéši. 

Foto: eArch

Klíčová slova:

fotografie věznice

Mohlo by vás zajímat

Generální partner
Hlavní partneři